Naga Markets

Analiza fundamentalna VOTUM. Sprawy frankowiczów, rosnące przychody i korekta wycenyVotum jest podmiotem reprezentującym konsumentów w sprawach dotyczących rynku finansowego. W ostatnich latach kojarzeni są przede wszystkim z tematyką kredytów frankowych, jednak nie jest to ich jedyny segment, wskazuje Konrad Książak na kanale Comparic24. Spółka notuje również regularny wzrostów przychodów, za czym nie idą jednak zyski netto.Votum prowadzi sprawy frankowe

– Spółka Votum zajmuje się odszkodowaniami, ale też weszła w segment fotowoltaiki dla domu i firmy. Ja nie do końca lubię, kiedy spółka zajmuje się jakąś działalnością i wchodzi w zupełnie nową działalność. Tzn. jeżeli ktoś się zajmuje fotowoltaiką i wchodzi w pompy ciepła, to to jest dla mnie całkowicie okej. Ale jeżeli zajmujemy się odszkodowaniami i nagle wchodzimy w fotowoltaikę, to nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe. – wskazuje Konrad Książak.

Votum jest to firma znana z prowadzenia spraw w tematyce kredytów frankowych, które stanowią obecnie główny trzon działalności. Dodatkowo prowadzą oni sprawy również w nieco innych sprawach, takich jak odszkodowania wypadkowe.

Jak wskazuje Konrad Książak, ważnym aspektem oceny takiej spółki jest m.in. jej ocena. Kiedy zwykły, przeciętny konsument stwierdzi, że chce iść do sądu, to zapewne będzie poszukiwał firmy, która ma dobre oceny i wysoką skuteczność wygrywania takich spraw. W wyszukiwarce Google spółka posiada 4,5 gwiazdki (na 5), tak więc dość dobrze.

Rosnące przychody i niestabilne zyski

– Oni mogą powiększać przychody, ale czasem ten zysk z tym równo nie idzie. Pamiętajmy o tym, że jeżeli mamy zwiększoną ilość pozwów, to jest to dla Votum dobre, ale to nie jest tak, że oni już w tym momencie, skoro mamy np. listopad, w listopadzie urosła ilość pozwów, to oni będą od razu mieli lepsze wyniki finansowe. To, że rośnie im teraz liczba pozwów, to oznacza (te, które oni robią i reprezentują swoich klientów przed sądem), że wpłynie na przyszłe wyniki finansowe. Tu można powiedzieć, że jest takie odroczenie. – podkreśla Konrad Książak.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać można, że w ostatnich latach widać wyraźny trend wzrostowy w przychodach ze sprzedaży. Jeszcze w 2015 roku wynosiły one mniej niż 100 mln zł (dokładniej: 92,45 mln zł), natomiast rok 2020 został zamknięty z wynikiem w wysokości blisko 150 mln zł (dokładniej: 149,80 mln zł), tak więc w ciągu tych kilku lat mowa tutaj o ponad 50% wzroście.

Inaczej prezentują się natomiast zyski netto. Ten w 2015 roku wyniósł 14,63 mln zł, natomiast na koniec 2020 było to 8,68 mln zł. Zasadniczo zyski netto cechują się dużo większą zmiennością. Przykładowo rok 2019 był bardzo dobry (ponad 17 mln zł zysku), natomiast w 2017 spółka zarobiła zaledwie 3,15 mln zł.

Korekta wyceny i regularna dywidenda

Przyglądając się Votum warto wskazać, że w trakcie ostatnich lat wielokrotnie wypłacali oni dywidendę. Co prawda nie ma tutaj wzorcowej regularności, ponieważ akcjonariusze nie otrzymali wypłat w 2018 i 2020, jednak jak na standardy polskiej giełdy, to dalej jest to dość pozytywne wyróżnienie.

Sama wysokość wypłat również jest dość mocno zmienna. Wysokość wypłat wahała się od 0,19 zł na akcję w 2019 roku do nawet 0,67 zł w 2015 i 2017 roku. W bieżącym roku wypłata wyniosła 0,35 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości 2,38%.

Analiza fundamentalna VOTUM. Sprawy frankowiczów, rosnące przychody i korekta wyceny
Notowania Votum w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Z kolei przyglądając się wycenie spółki należy wskazać, że od maja 2021 znajdują się oni w trendzie spadkowym i w tym czasie ich wycena zanotowała spadek z ponad 18 zł za walor do dzisiejszych 13,40 zł za walor.

Niemniej należy dodać, że początek 2021 roku był okresem dynamicznego wzrostu na walorach spółki, dzięki czemu ich wycena zbliżyła się do szczytów z 2015 roku. Przed samym covidowym załamaniem Votum wyceniane było na ponad 14 zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here