Naga Markets

Analiza fundamentalna TIM i Compremum. Kryzys uderzy w biznesy spółek?W najnowszym materiale z serii analizy fundamentalnej Konrad Książak ocenia spółkę TIM i Compremum. Obydwa podmioty w ostatnich miesiącach zanotowały mocny spadek swoich giełdowych wycen, a ryzyko kryzysu gospodarczego niesie dla nich zarówno szanse, jak i zagrożenia.TIM poprawia wyniki finansowe

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę TIM, wskazać należy, że w ostatnich latać widoczny był wyraźny trend wzrostowy dla uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży. Jeszcze w 2016 roku wartość ta wynosiła 666,23 mln zł, podczas gdy na koniec 2021 było to już 1,31 mld zł, tak więc wzrost w trakcie ostatnich 5 lat był aż 2-krotny.

W tym czasie zauważalnej poprawie uległy również zyski netto. W 2016 spółka zarobiła 1,67 mln zł, podczas gdy rok później była to strata w wysokości 3,84 mln zł. Z kolei rok 2021 został zamknięty z zyskiem netto w wysokości ponad 91 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 37 mln zł.

Analiza fundamentalna TIM i Compremum. Kryzys uderzy w biznesy spółek?
Notowania TIM w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Mocne wzrosty zanotowała również giełdowa wycena spółki. Tuż przed pandemią walory TIM wyceniane były na ok. 13,60 zł, natomiast w trakcie covidowych dołków kurs spółki cofnął się do okolic 7 zł. Wkrótce potem walory zaczęły sukcesywnie zyskiwać, dzięki czemu w listopadzie 2021 roku TIM wyceniany był przez inwestorów na ponad 44,50 zł, choć kolejne miesiące przyniosły spadek w rejon obecnych 27 zł.

Mocna przecena walorów Compremum

– Spółka mała, bo kapitalizacja w okolicach 100 mln zł. Trzeba powiedzieć, że to jest spółka bardzo mała, więc ciężko przewidzieć, co będzie w najbliższym czasie na kursie, ze względu na to, że na tych mniejszych spółkach jest mniejsza płynność, więc tutaj takie mocne ruchy mogą wynikać tak naprawdę z żadnych istotnych informacji. – wyjaśnia Konrad Książak.

Analiza fundamentalna TIM i Compremum. Kryzys uderzy w biznesy spółek?
Notowania Compremum w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Spółka Compremum (dawniej Pozbud) jest obecnie wyceniana na ok. 2,5 zł. Należy jednak wskazać, że ostatnie miesiące na walorach spółki upłynęły pod znakiem spadków. Jeszcze we wrześniu 2021 ich wycena wynosiła powyżej 5 zł za walor, co było efektem hossy zapoczątkowanej pod koniec 2020 roku.

Przyglądają się wynikom finansowym spółki, wskazać należy, że przychody ze sprzedaży w ostatnich latach cechowały się stabilnością. W 2019 było to 196 mln zł, w 2020 było to 193 mln zł, natomiast w ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody na poziomie 202 mln zł, tak więc są to wartości dość zbliżone. W 2020 roku poprawie uległ natomiast zysk netto, który wzrósł do 28,7 mln zł (z 12,18 mln zł w 2019). Z kolei w roku 2021 spółka zarobiła blisko 26 mln zł.

XTB

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro co to jest | biomed giełda | dow j | pko akcje kupno | cyfrowy polsat akcje wykres | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | kurs ethereumŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here