Naga Markets

Analiza fundamentalna Tesgas i Sevenet. Spadek zysków wpływa na kursy spółekW najnowszym odcinku z cyklu analizy fundamentalnej Konrad Książak ocenia spółki Tesgas i Sevenet. Obydwa podmioty należą do grona spółek o mniejszej kapitalizacji, a ich przychody w ostatnich latach nie zanotowały zauważalnych wzrostów, co ma swoje odzwierciedlenie w giełdowej wycenie.Poprawa przychodów, spadek zysków

– Spółka Tesgas, jak sama nazwa wskazuje, oczywiście zajmuje się gazem. Tutaj jest m.in. budowa i remonty sieci gazowych. I to jest ich główne źródło przychodów, ale to jest też segment blach (obróbka i termiczne wypalanie blach). I też trzeci segment – fotowoltaika. – wskazuje Konrad Książak.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać należy, że pod względem przychodów ze sprzedaży nie ma widocznego wyraźnego trendu wzrostowego. W ostatnich latach rekordowy był rok 2019, kiedy przychody wyniosły ponad 127 mln zł, natomiast w roku 2021 było to ponad 113,5 mln zł.

Analiza fundamentalna Tesgas i Sevenet. Spadek zysków wpływa na kursy spółek
Notowania Tesgas w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Ostatnie 2 lata to natomiast poprawa zysku netto, który w 2020 wyniósł 6,6 mln zł, a rok później 6,47 mln zł. Z kolei dane za pierwsze półrocze 2022 pokazuje wzrost przychodów (do 64,86 mln zł) względem analogicznych okresów lat ubiegłych, jednak sam zysk netto uległ obniżeniu do ponad 1,7 mln zł, wobec blisko 2,4 mln zł rok wcześniej.

Sevenet notuje spadek zysków

–  Sevenet to jest integrator rozwiązań sieciowych dla biznesu, czyli myślę, że segment, który rozwijał się przez ostatnie lata i raczej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tutaj dalej się rozwijał. Mają u siebie różnego rodzaju produkty/usługi, m.in. systemu komunikacji biznesowych, bezpieczeństwo danych. To jest segment, który mocno się rozwija. – podkreśla Konrad Książak.

Spółka należy do grona małych podmiotów, notowanych na platformie NewConnect. Jak słyszymy na antenie Comparic24, jej kapitalizacja to zaledwie okolice 20 mln zł, co sprawia, że obarczona jest wysokim ryzykiem. Jej obecna wycena to 2,19 zł za akcję, choć w lutym 2021 było to nawet powyżej 4 zł, a w grudniu 2021 powyżej 3 zł za walor.

Analiza fundamentalna Tesgas i Sevenet. Spadek zysków wpływa na kursy spółek
Notowania Sevenet w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać należy, że pod względem przychodów ze sprzedaży nie ma widocznego wyraźnego trendu wzrostowego. W 2021 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 94,13 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 99,42 mln zł, a w 2020 104,55 mln zł. Zysk netto spadł natomiast do 500 tys. zł w 2021, podczas gdy rok wcześniej było to 4,58 mln zł.

XTB

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs złota nie wyznaczył jeszcze dołka. Popyt broni bariery 1700 USD
Następny artykułKurs USD/CAD: Loonie w cieniu dolara. Bank of Canada wciąż jastrzębi?
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here