Naga Markets

Konrad Książak, prowadzący kanał “Konrad Książak Giełda Pieniądze Inwestycje”, w swoim najnowszym odcinku na Comparic24.TV poddał analizie fundamentalnej dwie spółki prowadzące tradycyjny biznes – Stalprofil i Toya. Oba przedsiębiorstwa doświadczają spowolnienia gospodarczego, co zaczyna odzwierciedlać się w wynikach kwartalnych i przewidywaniach na resztę roku 2023.Toya – analiza fundamentalna spółki

TOYA S.A., spółka dominująca Grupy Kapitałowej TOYA, jest znaczącym graczem na rynku narzędzi ręcznych i elektronarzędzi od 1990 roku. Podstawowym obszarem działalności firmy jest import i dystrybucja artykułów przemysłowych, z koncentracją na narzędziach ręcznych i elektronarzędziach, zarówno dla profesjonalistów, jak i użytkowników domowych.

Grupa Kapitałowa TOYA składa się z różnych podmiotów na całym świecie, co potwierdza jej globalny zasięg. TOYA S.A. jest spółką dominującą grupy, ale obejmuje również TOYA Romania S.A., YATO TOOLS (Shanghai) Co., Ltd. i YATO TOOLS (Jiaxing) Co., Ltd.


admiralsPartnerem portalu comparic.pl jest broker Admirals. Otwórz wolny od ryzyka rachunek demo, aby dowiedzieć się, jak funkcjonują rynki! Wolny od ryzyka rachunek demo pozwala zdobyć pierwsze doświadczenia handlowe na rynkach Forex i CFD oraz przetestować swoje strategie.

WYPRÓBUJ BEZPŁATNE KONTO DEMO >>

Przychody Grupy za 1Q 2023 są mniejsze o 7% w stosunku do przychodów za 1Q 2022. Pogorszenie globalnej koniunktury gospodarczej jest najważniejszą przyczyną spadku przychodów. TOYA PL pozostaje najważniejszą spółką Grupy. TOYA RO kontynuowała pozytywny trend i odnotowała 6% wzrost przychodów w porównaniu do 1Q 2022 – wskazała spółka w raporcie.

Notowania TOYA. Źródło: stooq.pl
Notowania TOYA. Źródło: stooq.pl

Jeżeli chodzi o zysk netto, wynoszący 17,5 mln w drugim kwartale 2022 roku, sądzę, że może być trudno osiągnąć podobne wyniki. Oczekuję, że nasze przychody mogą być lekko na plusie, ale osiągnięcie podobnego zysku netto może okazać się wyzwaniem. Rok 2023 może generalnie okazać się cięższy dla spółki, chyba że nastąpi jakieś ożywienie w sektorze budowlanym – podsumował Konrad Książak.

Stalprofil – analiza fundamentalna spółki

Stalprofil S.A., od początku swojej działalności w 1988 roku, utrzymuje mocne powiązania z branżą hutniczą. Firma ta przekształciła się w ciągu ostatnich dekad w jednego z największych dystrybutorów stali w Polsce, zapewniając produkty hutnicze zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Notowania Stalprofil. Źródło: stooq.pl
Notowania Stalprofil. Źródło: stooq.pl

Spółka jest silnie zależna od rynku stali, który był bardzo silny w 2022 roku. Moim zdaniem jest to zrozumiałe, że te wyniki z poprzedniego roku, absolutnie kosmiczne są nie do powtórzenia przez najbliższe kilka lat. Pamiętajmy, że jeżeli cena stali spada, to dochodzi do przeszacowania zapasów i trzeba dokonać jakiś korekt – wskazał Książak.

Polecamy również: Plotki na temat przejęcia zdementowane. Szef CD Projektu wydaje oświadczenie

Spółka przewiduje, że trudna sytuacja utrzyma się co najmniej do końca przyszłego kwartału, co oznacza, że praktycznie cały rok 2023 będzie ciężki. W swoim oświadczeniu, dyrektor generalny Stalprofil zwraca uwagę na brak popytu ze strony odbiorców, pomimo cen niższych o blisko 50%. Wszystko to ma związek ze spadkiem zużycia stali o 30% r/r, co sugeruje trudną sytuację w całej gospodarce.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem