Naga Markets

Analiza fundamentalna spółek Eurotel i Elektrotim. Solidna dywidenda i rozgłos dzięki murowi na granicyEurotel w ostatnich latach notuje stabilny wzrost wyników finansowych. Spółka część swoich zysków wypłaca akcjonariuszom w postaci dywidendy, co robi od 2007 roku. Z kolei Elektrotim, jak wskazuje Konrad Książak, na antenie Comparic24, zyskał spory rozgłos po dużym kontrakcie na zabezpieczenie muru na granicy.Eurotel – długa historia dywidendy

Przyglądając się wynikom finansowym spółki Eurotel za ostatnie lata, wskazać należy, że widoczny jest dość wyraźny trend wzrostowy dla przychodów ze sprzedaży, choć w samym roku 2020 widoczny jest nieznaczny spadek, jednak co oczywiste, jest to efekt m.in. lockdownów.

W 2021 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 490,24 mln zł, podczas gdy jeszcze w 2016 było to 338,31 mln zł, tak więc widoczny jest stopniowy wzrost. Rośnie również zysk netto, którego wartość na koniec 2021 roku wyniosła 24,26 mln zł, podczas gdy w 2016 roku było to niecałe 10 mln zł.

Jak podkreśla Konrad Książak, na antenie Comparic24, spółka Eurotel od wielu lat wypłaca akcjonariuszom dywidendę. Pierwsza wypłata miała miejsce jeszcze w 2007 roku (z zysku za rok 2006) i do tej pory jedynie raz nie miała ona miejsca (w roku 2020). W roku 2022 akcjonariusze otrzymali 5,00 zł na akcję (rok wcześniej 6,20 zł).

Eurotel S.A. powstał w 1996 roku, a zadebiutował na głównym rynku GPW w 2006 roku. Klientami spółki są operatorzy telefonii komórkowych T-Mobile oraz Play (przez spółkę zależną), telewizja satelitarna Canal+. Współpracuje ona również z Apple, prowadząc sieć salonów sprzedaży i serwis pod własną marką iDream.

Elektrotim z dużym kontraktem w sprawie muru na granicy

– Elektrotim w ostatnim roku stał się bardzo popularny na giełdzie ze względu na ogromny kontrakt. Mówimy tutaj o kontrakcie ze skarbem państwa na budowę zabezpieczenia na granicy państwowej. Wszyscy wiemy, że Budimex tam budował mur na granicy Polsko-Białoruskiej. Elektrotim miał zrobić zabezpieczenia elektryczne. – wskazuje Konrad Książak.

Patrząc na wyniki finansowe w ostatnich dwóch latach zauważyć można ich stabilność. Zarówno w 2020, jak i 2021 spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości  ok. 277 mln zł, choć należy zaznaczyć, że chociażby w roku 2018 było to ponad 310 mln zł.

AVA Trade

Z kolei zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej za rok 2021 wyniósł 6,59 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 16,59 mln zł. Warto wskazać, że lata 2016-2019 cechowały się stratą netto, która wyniosła nawet 14,54 mln zł w 2019.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin: HODLerzy mimo bessy zgromadzili 64 mld. dol. w BTC w ciągu roku
Następny artykułBank Millennium: Co trzeci Polak nie odkłada pieniędzy, co czwarty nie ma oszczędności
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here