whitebit

Spółki o małej kapitalizacji, mimo że czasami mogą wydawać się nieatrakcyjne dla inwestorów z powodu pewnych przesłanek, nie powinny być całkowicie ignorowane na rynku kapitałowym. W swojej analizie, Konrad Książak skupił się na dwóch przedsiębiorstwach o wartości rynkowej poniżej 100 mln zł, które znajdują się w znacząco różnych sytuacjach. Pierwsza z nich, Seko, wydaje się wydostawać z kłopotów, podczas gdy druga, Celtic Property Developments, znajduje się w bardzo specyficznym położeniu i nie wiadomo, czy będzie kontynuowała działalność. W najnowszym odcinku z cyklu “Analiza fundamentalna spółek z GPW”, Konrad Książak przyjrzał się, co obecnie dzieje się w tych spółkach.

  • Ekspert początkowo wahał się, czy wspominać o Celtic Property Developments, z uwagi na to, że nie był pewien, czy firma nadal funkcjonuje
  • W 2023 roku akcje Seko zanotowały znaczący wzrost, z poziomu 5 zł do 12 zł
  • Konrad Książak zaprasza do oglądania i szczegółowej analizy tych dwóch spółek
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl

Celtic Property Developments – analiza fundamentalna spółki

Celtic Property Developments jest to spółka holdingowa, kontrolująca grupę spółek zależnych. Koncentruje się na budowie mieszkań, biur, magazynów w Polsce i na Węgrzech.Na początku analizy, Konrad Książak podkreślił, że początkowo wahał się, czy wspominać o Celtic Property Developments, z uwagi na to, że nie był pewien, czy firma nadal funkcjonuje.

Realizowali oni duży projekt o nazwie “Ursus”, przy którym wykonawcą był Unibep, zaś oni odpowiadali za jego realizację. Projekt ten jednak dobiegł końca. Aktualnie nie jestem pewien, jakie dalsze losy czekają spółkę – wskazał analityk.

W ostatnich miesiącach notowania Celtic Property Developments (CPD) zanotowały znaczące spadki. Jeszcze w listopadzie cena jednej akcji przekraczała 6 zł, a obecnie wynosi “tylko” 4,90 zł. W konsekwencji kapitalizacja spółki obniżyła się do 34 mln zł.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
– Czytaliśmy o tym, że jest to spółka holdingowa zarządzająca grupą spółek zależnych, które zaczęła sprzedawać, praktycznie pozbywając się wszystkich swoich aktywów. Rozpoczęła również przegląd opcji strategicznych – powiedział Książak.

W tym momencie w aktywach tak nabędę nic nie ma, jest to teraz 500 tys, zł (rok temu były to “duże miliony”) – dodał.

Notowania CPD. Źródło: stooq.pl
Notowania CPD. Źródło: stooq.pl

Seko – analiza fundamentalna spółki

Seko to spółka działająca w branży przetwórstwa rybnego, która specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy produktów rybnych. Oferta firmy obejmuje marynaty rybne, wyroby oparte na śledziu solonym, sałatki i pasty rybne, a także ryby smażone w zalewach i inne specjały garmażeryjne.

Akcje SEK odnotowały w 2023 roku znaczne wzrosty, z poziomu 5 zł do 12 zł, jednak spółce wciąż brakuje 15 mln zł do osiągnięcia kapitalizacji na poziomie 100 mln zł. W związku z tym, pomimo imponującego wzrostu, spółka nadal zalicza się do mniejszych na polskim rynku giełdowym.

Należy również zauważyć, że obroty akcjami spółki często nie przekraczają kilkunastu tysięcy złotych podczas pojedynczej sesji giełdowej, co może utrudniać inwestorom z dużym kapitałem budowanie lub likwidowanie dużych pozycji bez znaczącego wpływu na kurs akcji. W przypadku takich spółek, nawet działania małego inwestora mogą wywołać kilkuprocentowe zmiany kursu w trakcie jednej sesji.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Biorąc pod uwagę samą spółkę, problemami może być fakt, że marża jest już na bardzo wysokich poziomach i to co będziemy widzieć w kolejnych kwartałach to będzie jej lekki spadek. Nie wiem czy już od kolejnego kwartału, ale w perspektywie rok, dwóch lat będziemy lekko spadać z tą marżą – wskazał Konrad Książak.

Teraz spodziewałbym się naprawdę dobrej dywidendy, jeżeli chodzi o spółkę. Trochę obawiam się wzrostu płacy minimalnej, ale z drugiej strony ten ich rozwój mi się osobiście podoba, to że cały czas optymalizują te koszty, to jest oczywiście na plus, jeżeli chodzi o grupę Seko – dodał.

Notowania SEK. Źródło: stooq.pl
Notowania SEK. Źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem walut. Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem