Naga MarketsAnaliza fundamentalna Pekao SA. Solidna dywidenda i stabilne zyskiBank Pekao SA jest obecnie drugim co do wielkości bankiem w Polsce. Jedną z jego cech wyróżniających na warszawskim parkiecie jest to, że w trakcie ostatnich lat regularnie wypłacali solidną dywidendę. Pomimo ubiegłorocznych perturbacji bank zakończył 2020 z pokaźnym zyskiem w wysokości ponad 1 mld zł, a jego wycena wzrosła z niecałych 43 zł w październiku 2020 do ponad 130 zł w październiku 2021.Inflacja rośnie, to i stopy procentowe rosną

– Drugą rzeczą bardzo istotną, którą zajmują się głównie już akcjonariusze banków, są stopy procentowe. Stopy procentowe mówią o tym, jakie będą odsetki od kredytów. Jeżeli stopy są mniejsze, no to te odsetki są mniejsze. Cieszą się wtedy kredytobiorcy, cieszą się wtedy też deweloperzy, bo to jest biznes, który mocno jest powiązany z kredytobiorcami. – wskazuje Konrad Książak.

Jeżeli rosną stopy procentowe, to zyskuje na tym sektor bankowy, ponieważ rośnie wtedy wynik odsetkowy, a w obecnych realiach to właśnie on odpowiada za większą część zysków, choć w roku 2020 wiele banków wyraźnie poprawiło również swoje wyniki na prowizji, co wynikało z konieczności (obniżka stóp procentowych do de facto 0).

W ostatnich latach stopy procentowe w Polsce były najczęściej obniżanie, jednak wydarzenia ostatnich miesięcy doprowadziły do rewizji tego podejścia. W Polsce (i na świecie) pojawiła się inflacja, która nie była tylko i wyłącznie efektem bazy, czy też czynników podażowych. Co więcej, odczyty zaczęły wybijać kolejne rekordy niewidziane od dekad, co zmusiło banki centralne do zaostrzania dotychczasowej polityki pieniężnej (która była ultra łagodna).

Pierwsza (niespodziewana) podwyżka miała wysokość 40 punktów bazowych, co zaskoczyło ekonomistów. Zaskoczeniem był przede wszystkim sam fakt podwyżki, ponieważ prezes Glapiński przez wiele miesięcy stanowczo bronił stanowiska mówiącego, że to inflacja o charakterze przejściowym. Miesiąc później po raz kolejny RPP zszokowała rynek, podnosząc stopy o kolejne 75 punktów bazowych, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał 50 punktów.

– Moim zdaniem można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. Bardzo delikatnie, bo nie mówię tutaj o podwyżkach, jak niektórzy mówią, że będą stopy procentowy na poziomie kilkunastu procent. Absolutnie nie. Wydaje mi się, że będą dalej podwyżki, ale delikatne. Mniej więcej to, co się dzieje teraz, o 50/75 punktów bazowych, tak ja ma to miejsce w tym momencie. – dodaje także.

Bank dywidendowy

– To jest bank, który wypłaca dywidendę i ta stopa dywidendy wcale nie jest mała, bo to widzimy, że zazwyczaj było 8 zł / 9 zł, gdzie ten kurs oscylował w okolicach 100 zł, więc ta stopa dywidendy naprawdę kilka procent, dochodziła nawet do 10%, więc myślę, że zacna. – podkreśla Konrad Książak.

Bank Pekao zaliczyć można do grona solidnych dywidendowców na warszawskim parkiecie. Od 2002 roku zaledwie 2-krotnie zdarzyło im się nie wypłacić dywidendy, a miało to miejsce w 2009 (światowy kryzys finansowy) i 2020 (pandemia Covid).

W bieżącym roku wypłata wyniosła 3,21 zł na akcję, co przekładało się na dość skromną stopę dywidendy w wysokości niecałych 3%. Należy jednak wskazać, że banki w trakcie ostatnich miesięcy zanotowały bardzo mocne odbicie na swoim kursie, podczas gdy ubiegły rok (2020) pod względem zysków był dość mizerny.

Stabilny zysk netto

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowym przez Pekao SA wskazać można, że ostatnie lata przed covidem cechowały się wyraźnym wzrostem wyniku z tytułu odsetek, który wzrósł z 4,17 mld zł w 2015 roku do 5,47 mld zł na koniec 2019. W samym 2020 widoczny był spadek do 5,20 mld zł, co jednak jest zmianą stosunkową niedużą,  biorąc pod uwagę szerszy kontekst makroekonomiczny.

Nieco inaczej prezentuje się wynik z tytułu prowizji. Ten również sukcesywnie rósł w ostatnich latach, notując wzrost z 2,00 mld zł w 2015 roku do 2,53 mld zł w 2019. Warto zaznaczyć, że w roku 2020 wynik na prowizji również zanotował spadek (do 2,43 mld zł), podczas gdy w PKO BP to właśnie wzrost wyniku z prowizji rekompensował część spadku wyniku na odsetek (choć tam spadek był zdecydowanie większy). Z kolei zyski netto w ostatnich latach najczęściej wynosiły ok. 2,2 mld zł, z wyjątkiem roku 2017 i 2020, kiedy to bank zarobił odpowiednio 2,48 mld zł i 1,1 mld zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognoza btc | aktualny kurs dolar lew | celon pharma gpw | gpw oncoarendi | cd projekt akcje kupno | kursy kryptowalut prognozy | cyfrowy polsat giełda |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here