Naga Markets

Analiza fundamentalna Mo-Bruk i Geotrans. Branża gospodarki odpadami daje zarobićGospodarowanie odpadami to sprawa dość śmierdząca, choć równocześnie dochodowa. Unijne regulacje zdają się zapewniać branży dobre perspektywy na przyszłość, wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24. Korzystają na tym takie spółki jak Mo-Bruk, czy też Geotrans.Mocne wzrosty Mo-Bruk

– Jest to lider branży przetwarzania odpadów przemysłowych. Jeżeli chodzi o ten cały segment, to pamiętajmy o tym, że te wszystkie pakiety unijne, mówiące o tym, że musimy być coraz bardziej zieloni, to tez w to wpisuje się właśnie ten segment odpadowy. Nie możemy już tyle odpadów składować, tylko musimy je przetwarzać i coraz więcej recyklingować. – wskazuje Konrad Książak.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać należy, że w ostatnich latać widoczny jest mocny wzrost przychodów ze sprzedaży. Te jeszcze w 2016 roku wynosiły 53,22 mln zł, podczas gdy na koniec 2021 roku było to 267,21 mln zł, tak więc skala wzrostu ja naprawdę znacząca.

Analiza fundamentalna Mo-Bruk i Geotrans. Branża gospodarki odpadami daje zarobić
Notowania Mo-Bruk w latach 2017-2022. Źródło: Stooq.pl

Rosną również zyski netto, które w 2021 wyniosły blisko 115 mln zł, wobec 2,16 mln w 2016. Wraz z zyskami rośnie również wycena spółki. Obecnie jest ona wyceniana na ok. 292 zł, choć momentami było to nawet powyżej 400 zł, podczas gdy w 2016 wycena spółki wynosiła niecałe 10 zł.

Nieregularność Geotrans

Podmiotem, który również operuje w branży odpadów jest Geotrans. Jest to spółka wspierająca przedsiębiorstwa w zakresie zarządzania odpadami, ochrony środowiska i rekultywacji. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to zdecydowanie dużo mniejsza spółka niż Mo-Bruk.

Inaczej prezentują się również wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży za rok 2021 wyniosły 21,41 mln zł, podczas gdy w 2020 było to ponad 45,7 mln zł. W przypadku Geotrans przychody są zauważalnie nieregularne, nie posiadają one wyraźnego trendu wzrostowego. Analogiczna sytuacja ma miejsca dla zysku netto. Ten w 2021 wyniósł 1,7 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 13,69 mln zł.

Analiza fundamentalna Mo-Bruk i Geotrans. Branża gospodarki odpadami daje zarobić
Notowania Geotrans w latach 2017-2022. Źródło: Stooq.pl

Spółka notowana jest na NewConnect, a w swoim szczytowym momencie jej wycena zbliżała się do 40 zł za walor, podczas gdy obecnie jest to ok. 9,5 zł za walor. Przez wiele miesięcy walory spółki znajdowały się w trendzie spadkowym, znosząc całe covidowe wybicie, jednak w ostatnich tygodniach spółka nieco odreagowała.

XTB

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: theppro co to jest | biomed giełda | dow j | pko akcje kupno | cyfrowy polsat akcje wykres | czy akcje pge pójdą w górę 2020 | kurs ethereum |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here