Naga Markets

Analiza fundamentalna Famur. Odejście w stronę OZE szansą dla spółki?Famur to polskie przedsiębiorstwo z branży górniczej, tak więc ich kondycja zależna jest od sektora górniczego. Jak wskazuje Konrad Książak, na antenie Comparic24, obecne trendy w Unii Europejskiej nakazują odejście od paliw kopalnych na rzecz źródeł ekologicznych, dlatego też sama spółka coraz bardziej stawia na OZE.Spółka zależna od górnictwa

– To jest spółka, która dostarcza sprzęt dla górnictwa, albo go też naprawia/serwisuje, więc jeżeli górnictwo się rozwija, to Famur też się rozwija. Wiemy wszyscy co się obecnie dzieje. Jest coraz większa presja na to, żeby górnictwo tak mocno się nie rozwijało, żebyśmy zastępowali to odnawialnymi źródłami energii. – wskazuje Konrad Książak.

– Famur musiał się do tego dostosować. I dostosował się w takim względzie, że troszeczkę zaczął zmieniać swoją działalność.  Docelowo ma być zupełna zmiana działalności. Mówimy o tym, że Famur coraz mocniej wchodzi w branżę OZE.  I tutaj mówimy o usługach fotowoltaicznych i też energetyce wiatrowej. – dodaje także.

Jak słyszymy na antenie Comparic24, nakierowanie się na ekologiczne źródła energii przez Famur to dobre podejście, ponieważ w najbliższych latach to właśnie tej rodzaj energii będzie wspierany przez Unię Europejską. Należy jednak pamiętać, że taka zmiana to ogromne koszty.

Spadek wyników finansowych

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez współkę, wskazać należy, że rok 2020 był dla nich niezwykle trudnym czasem, choć to dotyczyło szeroko rozumianej branży górniczej, wskazuje Konrad Książak. Co więcej, również 2021 nie przyniósł na tym polu poprawy.

Przychody ze sprzedaży w roku 2021 wyniosły 1,05 mld zł, natomiast za rok 2020 było to 1,14 mld zł, podczas gdy w jeszcze w 2019 roku wartość przychodów ze sprzedaży wynosiła ponad 2,1 mld zł, tak więc spadek jest tutaj blisko 2-krotny.

Również zysk netto zanotował wyraźny spadek względem bardzo udanych lat 2018/2019, kiedy to Famur wykazywał rocznie ponad 200 mln zł zysku netto. Za rok 2021 jest to natomiast 25 mln zł zysku netto (34 mln zł zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej).

NED

Mocny spadek wyceny

Przyglądając się wycenie firmy Famur wskazać należy, że przed pandemią widoczny był wyraźny trend spadkowy. Jeszcze  w maju 2018 roku spółka wyceniana była przez inwestorów na ponad 6 zł, natomiast w trakcie covidowych dołków z marca/kwietnia 2020 poziom ten obniżył się do okolic 2,10 zł za walor.

Analiza fundamentalna Famur. Odejście w stronę OZE szansą dla spółki?
Notowania Famur w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Co więcej, pod koniec października 2020, tak więc w szczycie II fali pandemii (przed informacją o szczepionce Pfizera), spółka wyceniana była przez inwestorów na zaledwie 1,36 zł, jednak niedługo potem ich wycena odbiła.

W październiku 2021 Famur wyceniany był nawet na 3,50 zł, natomiast tuż po wybuchu wojny spółka zniżkowała do poziomu 2,19 zł za walor. Do początku kwietnia jej akcje powróciły w rejon 3 zł, jednak ostatnie tygodnie przyniosły ponowne osłabienie i cofnięcie kursu nawet w rejon 2,43 zł.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator akcje | pkobp cena akcji | długoterminowa prognoza kursu forinta | echo investment akcje rekomendacje | amrest giełda | akcje xtb | giełda alior |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here