Naga Markets

Analiza fundamentalna Erbud. 3-krotny spadek wyceny względem szczytów z 2021 rokuErbud to polski podmiot branży budowlanej, który notowany jest na warszawskim parkiecie. Początek 2022 roku jest dla spółki nie najgorszy pod względem przychodów, jednak zysk netto pozostawia sporo do życzenia, wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24.Branża budowlana

– Jeżeli chodzi o Erbud, to jest to przede wszystkim budownictwo kubaturowe: szkoły, przedszkola, komisariaty i tego typu rzeczy. Ale robią też budownictwo inżynieryjno-drogowe, serwis dla przemysłu oraz energetyki. Też jakieś budynki mieszkalne robią. Więc jeżeli chodzi o Erbud, to jest takie szeroko pojęte budownictwo. – wskazuje Konrad Książak.

Spółka Erbud działa na rynku już od 1990 roku, a od 2007 roku funkcjonuje jako spółka publiczna, notowana na GPW, w indeksie spółek budowlanych WIG Budownictwo. Warto zaznaczyć, że podmiot ten wykonuje zlecenia także w takich krajach jak Niemcy, Belgia, Francja i Holandia.

Spadek zysku netto

– Pod względem przychodów myślę, że jest tutaj całkiem dobrze, ale pod względem zysku znów mamy słaby wynik. Biorąc pod uwagę same przychody, 760 mln zł myślę, że nikt tutaj nie spodziewał się jakoś dużo większych przychodów. Zresztą, jeżeli chodzi o spółkę, to bardzo często ten 1 kwartał pod względem przychodów był słabszy od reszty kwartałów. – podkreśla Konrad Książak.

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez Erbud, wskazać należy, że przez ostatnie lata przychody ze sprzedaży miały zasadniczo charakter rosnący. Jeszcze w 2015 roku wartość przychodów ze sprzedaży wynosiła 1,76 mld zł, podczas gdy w roku 2021 było to 3,10 mld zł.

Nieco inaczej prezentują się z kolei zyski. W 2021 roku zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 8,78 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 46,66 mln zł. Co więcej, w 2019 roku wartość ta wynosiła 33,64 mln zł.

Również pierwszy kwartał nie rozpieszcza, ponieważ w tym czasie zysk netto wyniósł zaledwie 179 tys. zł (dla akcjonariuszy jednostki dominującej), choć rok temu w analogicznym okresie spółka traciła ponad 7,43 mln zł.

NED

Mocny spadek wyceny

Przyglądając się wycenie spółki Erbud widać wyraźnie, że od roku 2021 spółka zaliczyła spore zmiany swojej wyceny w oczach inwestorów. Jeszcze w listopadzie 2020 roku wycena Erbud wynosiła mniej niż 20 zł za walor, jednak w ramach hossy „Bidena-Pfiziera” zaczęli oni sukcesywnie zyskiwać.

Analiza fundamentalna Erbud. 3-krotny spadek wyceny względem szczytów z 2021 roku
Notowania Erbud w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

W lutym 2021 inwestorzy gotowi byli zapłacić za pojedynczy walor 35 zł, a w maju 2021 roku było to aż 65 zł. Pomimo tak dynamicznego wzrostu spółka dalej kontynuowała marsz na północ, dzięki czemu na koniec sesji 16 lipca wycena Erbudu wynosiła aż 98,00 zł za walor.

Trend odwrócił się jednak w lipcu 2021, po debiucie ONDE (tak więc spółki zależnej). Akcje Erbud zaczęły sukcesywnie tracić. Do końca września kurs cofnął się do 75 zł, a początkiem 2022 roku do zaledwie 50 zł na akcje. Kolejne tygodnie nie przyniosły jednak poprawy, a spółka cały czas traci, spadając do obecnych poziomów 36 zł za walor.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cyfrowy polsat kurs akcji | lew pln | bitcoin era opinie | dom development kurs | celon pharma akcje rekomendacje | dzisiejszy kurs korony islandzkiej | gbp online |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here