Naga Markets

Analiza fundamentalna Bumech. Wzrost wyceny o ponad 600% w trakcie rokuSpółka Bumech związana była z branżą górniczą od wielu lat, jednak końcem 2020 postanowiła ona przejąć przedsiębiorstwo górnicze Silesia. Jak wskazuje Konrad Książak, na antenie Comparic24, był to niezwykle dobry moment, ponieważ to właśnie wtedy ceny tego surowca zaczęły swój sukcesywny wzrost, co ma przełożenie na wyniki finansowe.Bumech coraz mocniej wchodzi w rynek górniczy

– Spółka Bumech, która jest związana z węglem bezpośrednio, bo tutaj mówimy o tym, że ostatnie lata, to jest spółka, która rzeczywiście była w tym segmencie górniczym, ale głównie mówimy o różnego rodzaju maszynach, jeśli chodzi o górnictwo. A pod koniec 2020 roku były pierwsze informacje o tym, że jeżeli chodzi o Bumech, to chcą nabyć przedsiębiorstwo górnicze Silesia i ostatecznie im się to udało. – wskazuje Konrad Książak.

– Bumech liczy na dodatkowe ponad 280 mln zł przychodów po przejęciu właśnie tego górniczego przedsiębiorstwa Silesia. I za 2021 rok właśnie taki dodatkowy zysk został wykazany. Z tym że umówmy się, że ta transakcja była w bardzo dobrym czasie. – dodaje także.

Jak wyjaśnia Konrad Książak, na antenie Comparic24, końcem 2020 roku na rynku węgla miały miejsce pierwsze oznaki poprawy sytuacji, szczególnie na rynku węgla wykorzystywanego w energetyce. Obecnie surowiec ten jest na topie, w czym pomogła wojna na Ukrainie.

Mocny wzrost wyceny

Przyglądając się giełdowej wycenie spółki wskazać należy, że ostatni rok był dla Bumech niezwykle udany. Jeszcze końcem sierpnia 2021 roku walory spółki wyceniane były przez inwestorów na 3,53 zł (31 sierpnia 2021), natomiast obecnie jest to ponad 27 zł, choć w szczytowym momencie spółka wyceniana była nawet na 41,46 zł (2 maja 2022).

Analiza fundamentalna Bumech. Wzrost wyceny o ponad 600% w trakcie roku
Notowania Bumech w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Oznacza to, że względem końca sierpnia 2021 roku wycena spółki wzrosła aż o 640%, co jest wynikiem niezwykle udanym. Co więcej, początkiem grudnia 2020 walory spółki wyceniane były na zaledwie 2 zł za walor.

Warto jednak wskazać, że obecne wyceny (a nawet te z początku maja) dalekie są od szczytów notowanych jeszcze w 2011 roku, kiedy to wycena spółki wynosi nawet 200 zł. Niemniej ostatnie wzrosty były niezwykle mocne, choć nie udało się utrzymać szczytów na poziomie 40 zł.

AVA Trade

Mocne podbicie wyników finansowych

– Patrząc na ich wyniki finansowe, nie możemy tego tak do końca porównywać, bo teoretycznie ktoś może powiedzieć C/Z=1, czyli coś niemożliwego, ale mówiliśmy o tym, że duży udział ma ta transakcja Silesia, gdzie jak sobie zobaczymy, pozostałe przychody operacyjne to jest prawie 300 mln zł. To miało taki ogromny wpływ na te wyniki finansowe. – podkreśla Konrad Książak.

– Ciężko jest jednoznacznie porównywać, bo teoretycznie powinniśmy zobaczyć, jak wyglądało to rok do roku, ale Bumech w tym momencie trochę przeskalował swój biznes, bardzo mocno się zmienił, więc myślę, że takie porównywanie do lat poprzednich nie do końca się tutaj sprawdzi, właśnie ze względu na to, że spółka bardzo mocno się zmieniła. – dodaje także.

W 2021 roku przychody ze sprzedaży spółki wyniosły 427,12 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 78,62 mln zł. Z kolei zysk netto wyniósł za ubiegły rok aż 403,96 mln zł, gdzie za rok 2020 spółka zarobiła zaledwie 1,57 mln zł, jednak jak podkreślał Konrad Książak, wyników tych nie można porównywać wprost.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cyfrowy polsat kurs akcji | lew pln | bitcoin era opinie | dom development kurs | celon pharma akcje rekomendacje | dzisiejszy kurs korony islandzkiej | gbp online |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułWall Street bliżej normalności. Bańka spółek technologicznych pęka – co dalej?
Następny artykułKurs euro osiągnie parytet z dolarem jeszcze przed końcem roku, uważa Nordea
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here