Naga Markets

Analiza fundamentalna Apator. Słaby początek 2022 rokuApator to spółka, która produkuje liczniki energii elektrycznej. W ubiegłym roku sejm uchwalił ustawę, która nakazuje wymianę większości liczników w kraju (na te inteligentne), na czym skorzystać może właśnie Apator, wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24.Wielka wymiana liczników

– Jest to też przemysł elektromaszynowy, tyle że tutaj głównie mówimy o licznikach. Każdy z nas ma w domu liczniki i tym się zajmuje Apator. Tworzą takie liczniki, więc tutaj biorąc pod uwagę ten rynek, on też jest istotny, też jest ciekawy ze względu na to, że będą tutaj prawdopodobnie wzrosty. – wskazuje Konrad Książak.

– Jest ustawa, która mówi, że nasze liczniki muszą się zmienić. Muszą być inteligentne liczniki we wszystkich domach. Oczywiście w nowych mieszkaniach są już inteligentne liczniki, ale trzeba wymienić je w tych starszych kamienicach. I to będzie ogromna zmiana na przestrzeni najbliższych lat. –  dodaje także.

W kwietniu 2021 roku Polski Sejm przyjął nowelizację przepisów prawa energetycznego, zgodnie z którą czeka nas wymiana blisko 80% liczników energii w ciągu najbliższych 8 lat. Nowe urządzenia mają być inteligentne, dzięki czemu zapomnimy o spisywaniu liczników, a proces ma być darmowy z punktu widzenia odbiorcy, co oznacza, że spółki odbiją to sobie na rachunkach.

Zły start w 2022

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać należy, że w ostatnich latach widoczny był wzrost przychodów ze sprzedaży, choć w 2018 spółka zanotowała spadek. Jeszcze w 2016 roku wartość ta wynosiła 868,82 mln zł, natomiast na koniec 2021 roku było to już 940,08 mln zł.

Jeśli chodzi o zysk netto, to w roku 2021 spółka zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 62,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 60,23 mln zł.

Należy jednak wskazać, że nieco gorzej prezentują się najnowsze dane kwartale. Już w 4 kw. 2021 roku spółka zanotowała stratę w wysokości prawie 1 mln zł, natomiast w pierwszym kwartale 2022 strata netto wyniosła już blisko 4 mln zł (akcjonariuszy jednostki dominującej).

NED

Regularna dywidenda

Dla wielu inwestorów polityka dywidendowa realizowana przez spółkę jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny danego przedsiębiorstwa. Należy więc zaznaczyć, że w przypadku Apator mamy do czynienia z bardzo solidnym podmiotem, który swoimi zyskami dzieli się regularnie od 2001 roku, nawet w trakcie covidowej zawieruchy, czy też kryzysu finansowego z 2008 roku.

Pod względem regularności wypłat spółka wyróżnia się wiec na warszawskim parkiecie bardzo pozytywnie. Nieco mniej pozytywnie prezentuje się natomiast nominalna wartość wypłaty, a dokładniej brak stałego wzrostu w czasie.

Za rok 2021 akcjonariusze otrzymali 0,50 zł dywidendy na akcję, z czego 0,30 zł zostało wypłacone jako zaliczka jeszcze pod koniec 2021. Warto zaznaczyć, że jest to spadek względem roku ubiegłego, kiedy to akcjonariusze otrzymali łącznie 1,20 zł na akcję.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr notowania | aktualny kurs korony czeskiej | notowania s&p 500 | kurs rubla prognozy | pgnig notowania akcji | giełda mbank | cd projekt giełda |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here