whitebit

Analiza fundamentalna Amica. Wojna na Ukrainie wzmocni przecenę?Amica jest dobrze znaną polską firmą, która zajmuje się produkcją sprzętu AGD. Jak wskazuje Konrad Książak, na antenie Comparic24, spółka musi mierzyć się obecnie z problemami związanymi z wojną na Ukrainie. Z jednej strony jest to ograniczenie rynków zbyt o kraje jak Rosja, Białoruś i Ukraina, a z drugiej potencjalne problemy z dostępnością surowców.

Wojna na Ukrainie to problem dla polskiej gospodarki

Ukraina dalej walczy a zachód nakłada kolejne sankcje. Tak można skrótowo przedstawić obecną sytuacje za wschodnią granicą. Choć jak na razie Polska jest krajem bezpiecznym, a NATO zapewnia, że będzie chronić każdego cala naszego terytorium, to rynki częściowo wyceniają dramat, który rozgrywa się za wschodnią granicą.Należy bowiem wskazać, że poza dramatem ludzkim, jest to również uderzenie gospodarcze w inne kraje. Spółki które prowadziły swoją sprzedaż w tych regionach (przykładowo ASBIS, czy też LPP) będą wyraźnie dotknięte sankcjami, czy też gwałtownym upadkiem kursu rubla (nie mówiąc nawet o braku działalności w kraju dotkniętym wojną).

Problem jest również łańcuch dostaw. Zarówno surowce, jak i komponenty były dostarcza z Ukrainy lub były przez jej teren transportowane, co w obecnej sytuacji staje się niemożliwe. Tak więc nawet podmioty, których docelowa sprzedaż nie jest adresowana za wschodnią granicę mogą  tracić na problemie z łańcuchem dostaw.

Wyraźny trend spadkowy

– To nie jest spółka, która działa tylko w Polsce. Oczywiście, ona działa też w Polsce, to jest dla nich bardzo duży rynek, ale działa też na zachodzie, w Skandynawii, w Wielkiej Brytanii, jest też półwysep iberyjski.  Ale tez jest marka Hansa, poprzez markę Hansa działa na rynku wschodnim, sprzedają na rynku wschodnim, wiec tutaj od razu może budzić nam się pytanie, czy oni na tym bardzo dużo stracą. – wskazuje Konrad Książak.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Jak wyjaśnia Konrad Książak, na antenie Comparic24, poprzez spółkę Hansa sprzedaż realizowana jest do wschodnie części Europy, czyli państw takich jak Ukraina, Rosja i Białoruś. Należy jednak dodać, że mowa także o państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii i Grecji.

W najbliższym czasie Amica może być więc poddawana presji (ze strony klientów) ograniczenia lub zerwania kontaktów handlowych z Rosją. Problemem jest równie oczywiście taniejący rubel i inne reperkusje gospodarcze. Dodatkowo Amica korzysta z importu surowców, więc ewentualnie zaburzenia na polu dostaw będą dla firmy dotkliwe.

Należy jednak wskazać, że pod względem przychodów ze sprzedaży na pierwszym miejscu znajduje się zachód Europy, na drugim rynek krajowy, a dopiero na trzecim wschodnia część Europy, z wynikiem w wysokości ok. 15%.

Analiza fundamentalna Amica. Wojna na Ukrainie wzmocni przecenę?
Notowania Amica w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Przedstawione problemy nie wpływają na poprawę giełdowych sentymentów. Od września 2021 roku walory spółki znajdują się w wyraźnym trendzie spadkowym, przez co wycena Amica zanotowała spadek z 158,00 zł (10 września) do 92 zł (3 lutego), co oznacza spadek o blisko 42%. Ostatnie wydarzenia jedynie pogłębiły spadki, a odreagowanie z kolejnej sesji zostało szybko zanegowane.

Regularna dywidenda

Amica zalicza się do grona spółek, które regularnie dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami. Zasadniczo od 2013 roku dywidenda wypłacana jest rok rocznie, choć jej wysokość nie ma wyraźnie wzrostowego charakteru. Niemniej należy spółce oddać, że ta dywidenda ma miejsce w ostatnich latach regularnie.

Za rok 2020 akcjonariusze otrzymali 6 zł dywidendy na akcję, co biorąc pod uwagę obecną wycenę (tj. 148,60 zł), przekłada się na 4,04% stopy dywidendy, co jest wynikiem najwyżej przeciętnym. W ubiegłych latach nominalna wysokość dywidendy wynosiła najczęściej 3 / 4 zł na akcję, a jej stopa oscylowała w okolicach najczęściej od 2% do 3%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ceny kryptowalut | notowania kryptowaluty | kurs dolara nowozelandzkiego sprzedaż | indeks dow jones | akcje jsw prognozy | kurs akcji cyfrowy polsat | kurs dolara forex |Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj