Kurs EURPLN porusza się od połowy listopada w wąskim spadkowym kanale odchylenia standardowego. Pod koniec listopada kurs testował dolne ograniczenie większej formacji wzrostowej z genezą przypadającą na sierpień tego roku. Skuteczne przebicie dolnej granicy, wspomnianego kanału wzrostowego, nastąpiło jednak dopiero w połowie grudnia.
Pod koniec ubiegłego tygodnia Polski Złoty umocnił się wobec wspólnej europejskiej waluty do poziomu nie obserwowanego od września br., tym samym kurs EURPLN zbliżył się do 17-miesiecznego minimum, 4.02790, przypadającego na 6 sierpnia tego roku. (…)Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość zejścia poniżej psychologicznej bariery 4.0000, z poziomami wsparć na 4.02640 i 3.82650. Znajduje to fundamentalne potwierdzenie w wysokim zainteresowaniu zagranicy polskimi obligacjami, o rentownościach utrzymujących się na atrakcyjnych poziomach.
Tymczasem ekonomiści z BRE Banku podtrzymują oczekiwania co do kontynuowania cyklu nieprzerwanych obniżek stóp procentowych, aż do poziomu 3 proc., tak by wypełnić cel inflacyjny i ożywić spowalniającą gospodarkę.
W kalendarzu makro na najbliższe dni: w piątek Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, publikowany przez Bureau for Investments and Economic Cycles oraz za tydzień w środę (już w nowym roku) Indeks PMI dla przemysłu za grudzień oraz Saldo rachunku bieżącego za III kw. Natomiast najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędą się 8 i 9 stycznia.
Autr: Dominik Murlak FX Team Dom Inwestycyjny BRE Banku