Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Analiza EUR/USD i USD/JPY. Kurs dolara z szansą na umocnienie? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Ekonomiści Scotiabank spodziewają się, że para przetestuje poziomy powyżej 1,10 choć najpierw może dojść do okresowej korekty. Poniżej omówienie najważniejszych kwestii z nowego raportu Scotiabanku poświęconemu parze EUR/USD. Natomiast kurs dolara do jena (USD/JPY) w poniedziałek wybił ponad poziom 130.

W 40 minut zarobił 365 tys. zł. Rafał Zaorski ponownie gra na spadek DAX40

To zdecydowanie jedno z najkrótszych zagrań Rafała Zaorskiego, który po nowym roku wrócił do spekulacji na globalnych rynkach finansowych. W przeciwieństwie do 2022 roku, w którym Zaorski rozgrywał głównie rynek kryptowalut, rok 2023 rozpoczął od rynku Forex obstawiając wzrost kursu dolara, a następnie spadek niemieckiego indeksu DAX40. Ten drugi w około 40 minut od zawarcia transakcji przez spekulanta „obdarował” go w poniedziałek zyskiem, bagatela, 365 tys. zł.

Indeks DAX40 silnie rośnie od początku roku, zyskując 8,5% w dwa tygodnie, co może zachęcać do ryzykownej sprzedaży po dość długotrwałym i silnym impulsie. Tę sytuację próbuje wykorzystać m.in. najpopularniejszy w Polsce spekulant, Rafał Zaorski, który po raz kolejny postanowił rozegrać w poniedziałek scenariusz spadku głównego indeksu w Niemczech.

Influencer finansowy poinformował o godzinie 9:13 za pośrednictwem swojego Twittera, że powtarza rozegranie typu short (pozycja krótka) na indeksie DAX40 „z wyższego poziomu”. Zaorski jako poziom wejścia podał 15150 wskazując na aż 42 mln (zł) zaangażowanych w pozycję. Czytaj więcej

1,10 na EUR/USD to tylko kwestia czasu, oceniają ekonomiści Scotiabanku

Notowania EUR/USD przez większą część minionego tygodnia utrzymywały się w bocznym zakresie konsolidacji. Ekonomiści Scotiabank spodziewają się, że para przetestuje poziomy powyżej 1,10 choć najpierw może dojść do okresowej korekty. Poniżej omówienie najważniejszych kwestii z nowego raportu Scotiabanku poświęconemu parze EUR/USD.

AVA Trade

Spoglądając na wykres, mamy bardzo mało dynamiczną korektę. Mimo okresowo wykupionego rynku i mieszanki doniesień z obu banków centralnych oraz spadku na Wall Street, kurs EUR/USD trzyma się dość mocno, nie dopuszczając do nawet mocniejszej korekty.

1,10 na EUR/USD to tylko kwestia czasu, oceniają ekonomiści Scotiabanku

To może świadczyć o pozytywnym sentymencie do euro, uważają analitycy Scotiabanku „Oczekujemy, że EBC podniesie stopy przynajmniej o 50 pb przynajmniej w lutym i marcu i nie wykluczamy trzeciej podwyżki o 50 pb w maju. Jastrzębie perspektywy polityczne będą stanowić podstawę euro” – dodają. Czytaj więcej 

Bitcoin osiągnął już dno? Wskaźniki dotyczące podaży BTC wskazują na byczy sentyment

Analiza CryptoSlate wskaźników Bitcoina sugeruje, że dno kryptowaluty mogło zostać już osiągnięte, ponieważ inwestorzy gromadzą BTC i popychają niepłynną podaż do poziomu 80%. Analitycy powołali się na wskaźniki MVRV-Z oraz zrealizowanej ceny i spodziewają się dalszych wzrostów w najbliższym czasie.

Wskaźnik MVRV-Z służy do oceny, czy Bitcoin jest przewartościowany czy niedowartościowany. Kiedy wartość rynkowa jest znacznie wyższa niż „wartość godziwa”, wskaźnik pozostaje w czerwonej strefie.

Wskaźnik MVRV-Z Bitcoina od 2010 roku, źródło: Glassnode
Wskaźnik MVRV-Z Bitcoina od 2010 roku, źródło: Glassnode

Z drugiej strony, jeśli cena jest niższa niż zrealizowana wartość BTC, wskaźnik utrzymuje się w zielonym obszarze. Poniższy wykres przedstawia MVRV-Z za pomocą pomarańczowej linii. Czytaj więcej 

Ethereum w ogniu! Sieć pozbywa się monet najszybciej w swojej historii

Ethereum płonie i to niemal dosłownie. Od 5 sierpnia 2021 r. (wprowadzenia hard fork’a o nazwie London – EIP-1559) z obiegu usunięto łącznie 2,8 mln ETH lub około 4,6 mld dolarów po dzisiejszych cenach. To jednak nie koniec zaskoczeń, gdyż w ubiegłym tygodniu tempo spalania osiągnęło swój nowy historyczny rekord na poziomie 1,62 ETH na minutę, co należy tłumaczyć znacznym ożywieniem na rynku.

Od początku stycznia notowania Ethereum poszybowały o 37%. Wraz z nimi wzrosła globalna aktywność sieci, a w konsekwencji liczba zawieranych transakcji oraz opłaty. Przełożyło się to na rekordową w skali tygodnia deflację aktywa wynoszącą ponad 16 364 ETH, czyli 1,62 ETH na minutę, co oznacza, że od czasu wdrożenia EIP-1559 z sieci bezpowrotnie usunięto łącznie 2,8 mln monet.

Prognozy przyszłej podaży ETH. Źrodło: ultrasound.money
Prognozy przyszłej podaży ETH. Źrodło: ultrasound.money
Sam mechanizm spalania został wprowadzony wraz z aktualizacją o nazwie London (5 sierpnia 2021 r.) i był kamieniem milowym w przejściu na Ethereum 2.0. Radykalnie zmienił model opłat sieci, gdyż od czasu jego wprowadzenia, każda transakcja zawiera zmienną opłatę podstawową, zależną od aktualnego popytu. Czytaj więcej

Kurs USD/JPY mocno spadnie w 2023, ostrzega Goldman Sachs

Kurs dolara do jena (USD/JPY) w poniedziałek wybił ponad poziom 130. Dostosowanie w zakresie kontroli krzywej dochodowości (YCC) przez Bank Japonii stało się bazowym scenariuszem dla ekonomistów Goldman Sachs. Oczekują oni zniżki USD/JPY w kolejnych kwartałach.

Na styczniowym posiedzeniu Bank Japonii pozostawił wytyczne polityki pieniężnej bez zmian. Bank centralny zaprzeczył tym samym rozpędzonym w ostatnim czasie oczekiwaniom rynku na jakąś formę dostosowania polityki poprzez zmianę w zakresie YCC.
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com
Kurs USD/JPY. Źródło: tradingview.com
Bank Japonii potwierdził zamiar kontynuowania zakupów aktywów na dużą skalę oraz operacji zakupu stałych stóp procentowych. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułDlaczego złoty zachowuje się najgorzej regionie?
Następny artykułRafał Zaorski znów w grze. Postawił ponad 50 mln zł na spadek WIG20, DAX i NASDAQ
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem