Naga Markets

Analiza EUR/USD i USD/JPY. Czas na umocnienie dolara? Opublikowane wczoraj zapiski z posiedzenia EBC nie wniosły wiele do obrazu oczekiwań, co do skali grudniowej podwyżki. Nie były odebrane jako “gołębie”, a konsensus rynku zakłada ruch o 50 punktów baz. w górę. Oczywiście otwartym pozostaje pytanie w jakiej skali ECB podwyższy stopy w 2023 r. i czy zdecyduje się to robić wtedy, kiedy FED (potencjalnie) zdecydowałby się na pauzę. To będzie kluczowa kwestia kształtująca zachowanie się notowań EURUSD w I kwartale.

Kurs EUR/USD z konsolidacja ponad poziomem 1,04

Dzisiaj nieco nietypowo, bo spojrzenie na tygodniowe, nieco szersze ujęcie. Jeżeli tydzień zakończy się przy obecnych poziomach to biała świeczka zaneguje spadkowe doji z zeszłego tygodnia. Będzie to oznaczać, że w perspektywie 2-3 tygodni rynek osadzi się mocniej na wsparciach 1,0360-1,0400 i spróbuje wyprowadzić falę wzrostową ponad szczyt EURUSD przy 1,0479. W takiej sytuacji ważny opór w średnim terminie będzie można wskazać w okolicach 1,0634 (dołek z marca 2020 r.).

Wykres tygodniowy EURUSD
Wykres tygodniowy EURUSD

Notowania USDJPY nieco korygują się dzisiaj w górę, co można uznać za ruch powrotny do wybitej linii trendu wzrostowego z ostatniego półrocza. Nadal widoczna zależność tego rynku z amerykańskim długiem (perspektywa dalszego spadku rentowności obligacji) może popychać USDJPY do dalszej przeceny.

Wprawdzie dzienne wskaźniki wyglądają dobrze, to dopiero zejście na nowe minimum poniżej 137,67 z połowy listopada, pozwoli postawić tezę o pojawieniu się pozytywnych dywergencji, które mogą hamować dalszą przecenę.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin wzrośnie o 500% do 2024 r., przekonuje PlanB
Następny artykułDeweloperzy Ethereum wstępnie potwierdzili 8 propozycji aktualizacji Shanghai
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here