Naga Marketsxm_logo1

Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!

Zapewne wiele osób posiadających jakiekolwiek pozycje na parze USD/CAD zastanawia się jakie będą dalsze losy tej pary. W mediach można spotkać różnego typu opinie, wiele przemawiających za pogłębieniem korekty spadkowej. Częstym wariantem jest wyznaczanie różnego typu formacji harmonicznych, które oczywiście mogą mieć miejsce, gdyż nikt nie wie co stanie się w przyszłości, ale nie zdarzały się one w nadal panującym trendzie. Stąd próby dalekiego wybiegania w przyszłość są trochę “wróżeniem z fusów”.

Warto skupić się na twardych faktach, a te brzmią następująco:

  • Nadal trwa długoterminowy trend wzrostowy
  • Spadki nie są na tyle duże aby trend był zagrożony
  • Kluczowe jest wsparcie w okolicach 1,2350

 

1
Z punktu widzenia price action najważniejszy jest ostatni fakt. Dopóki cena znajduje się nad wsparciem 1,2350 trwa trend wzrostowy i warto szukać tylko pozycji długich. Upadek tego wsparcia spowoduje powstanie sekwencji coraz niższych dołków i szczytów co oznaczać będzie zmianę trendu lub przynajmniej większy ruch korekcyjny. Jak widać na wykresie dziennym, wsparcie nadal daje radę, a spadki z dwóch ostatnich dni zatrzymują się dość wcześnie i pozostawiają dłuższe, dolne cienie.

Niektórzy słynni inwestorzy podkreślają w literaturze różnicę między przewidywaniem a reagowaniem w tradingu. Ich zdaniem kluczem jest reagowanie na to co się dzieje, a przewidywaniem zajmują się amatorzy.

Skupmy się zatem na tym na co możemy reagować.

3
Tym czymś jest zachowanie ceny, a dokładnie jej reakcja w pobliżu obszarów wsparcia i oporu. Aktualnie po za główną strefą wsparcia przy 1,2350 (oznaczona na zielono) możemy wyznaczyć jeszcze 3 znaczące poziomy:

  • wsparcie okolic 1,2430 – poziom dwóch poprzednich dołków (H1)
  • lokalny opór 1,2570 (fioletowo)
  • znaczący opór 1,2660-70

 

Najwyżej umiejscowiona strefa oporu jest kluczowa nie tylko ze względu na to, że cena mocno reagowała na nią, ale także dlatego, że jej wybicie oznacza bezpośredni atak na poprzednie, długoterminowe maksima.

Aktualnie ma miejsce obrona lokalnego wsparcia. W piątkowe popołudnie powstały tam pin bary pokazujące obronę tego poziomu. W poniedziałek kurs może albo przełamać ten poziom, wtedy dojdzie do testu głównej strefy wsparcia. Drugą możliwością jest odbicia na co wskazują świece. Celem wzrostów byłaby fioletowa strefa oporu. Jej pokonanie prawdopodobnie oznaczać będzie dalszy wzrost do następnego oporu. Szanse popytu i podaży są wyrównane, gdyż ostatnio mamy do czynienia z ruchem bocznym, bardzo nieregularnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że każdy kolejny dołek na H1 jest coraz wyżej lub na tym samym poziomie. Może to oznaczać, że podaż zaczyna słabnąć, a tym samym delikatnie wzrastają szanse kupujących.

Zobacz artykuły poświęcone edukacji na forex – w każdy piątek nowy artykuł.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 13 luty 2015: EUR/USD, USD/JPY, EUR/GBP
Następny artykułRetail sales – Słownik makro
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here