Naga Marketsxm_logo1

Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!


Średnie ruchome lub kroczące to narzędzia analizy technicznej służące przede wszystkim do wyznaczanie trendów oraz do wygładzania zmian na wykresie. Średnia powstaje przez zsumowanie wartości np. ceny zamknięcia z określonej ilości okresów i podzielenie przez ich ilość. Im wyższa ilość okresów tym średnia wolniej zmienia swoje położenie.

Jak nanieść na wykres średnie ruchome:

1 Po wybraniu z menu Moving Average, pojawi się następujące okno, w którym można ustawić parametry średnich:

2

Do najpopularniejszych zastosowań średnich ruchomych należą:

– pojedyncza średnia:

3

Pojedyncza średnia niesie za sobą informację jaki panuje aktualnie trend. Najprostszym sposobem rozegrania jest kupowanie gdy średnia wzrasta oraz tylko sprzedawanie, gdy średnia opada. W ten sposób nigdy nie będziemy grali przeciwnie do kierunku panującego trendu. Drugi sposób polega na zawieraniu transakcji w momencie, gdy kurs wybija średnią. Jeżeli wybicie następuje od dołu jest to sygnał kupna, jeżeli od góry jest to sygnał sprzedaży.

– podwójne średnie ruchome

4

Przecięcie się średnich (wolniejszej i szybszej) jest oznaką zmiany trendu. Jeżeli szybsza średnia przecina średnią wolniejszą od dołu jest to znak, że możemy mieć do czynienia ze zmianą trendu na wzrostowy. W zależności od rodzaju średnich jest to szybsza metoda niż zastosowanie średniej pojedynczej. Użycie dwóch średnich filtruje nieco fałszywych sygnałów. Trzeba jednak pamiętać, że średnie są opóźnione tzn. podążają za ceną i słabo radzą sobie w trendach bocznych, gdy generują wiele fałszywych sygnałów.

Przykład: Wykres dzienny USD/CAD:

usdcad

Na powyższym wykresie widzimy, że sygnał do zmiany trendu na wzrostowy pojawił się na parze USD/CAD 25 lipca 2014 roku. Mimo, że sygnał płynący ze średnich jest opóźniony to i tak granie na wzrosty pozwoliłoby aż do dzisiaj na zawarcie wielu dobrych transakcji. Ułożenie dwóch średnich wskazuje na trend. W czasie panowania wzrostów – kiedy dochodzi do spadków – także ułożenie średnich pokazuje nam czy mamy do czynienia tylko z korektą. Zejście szybszej niebieskiej średniej do czerwonej wolniejszej (zbliżenie się) wskazuje na korektę i prawdopodobieństwo kontynuacji trendu.

Zarówno średnie pojedyncze jak i podwójne niosą za sobą cenne informacje, aczkolwiek potrafią generować wiele fałszywych sygnałów. W kolejnych odcinkach pokażemy sposoby filtrowania fałszywych sygnałów płynących z ułożenia średnich ruchomych, a także w jaki sposób wykorzystywać okazje transakcyjne, jakie pokazują nam średnie.

xm_logo1Powyższa analiza Forex jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here