Naga Markets


Pin bar jest jedną z najprostszych i jednocześnie najpopularniejszych formacji świecowych stosowanych przez współczesnych traderów. Mały korpus i długi knot (cień) skierowany w dół lub w górę mają sugerować albo wyczerpanie siły popytu albo podaży i zbliżające się odwrócenie trendu – szczególnie gdy występują na istotnych wsparciach i oporach. Nie każdy pin bar musi być jednak sprawdzonym sygnałem, co potwierdza sytuacja na USD/CHF z ostatnich tygodni.


W górę, czy w dół?

Patrząc na poniższy wykres skupmy się na dwóch zaznaczonych na zielono świecach. Pierwsza z nich wystąpiła na lokalnym szczycie trendu wzrostowego tuż pod poziomem parytetu 1.00 oraz 78,6% zniesienia spadków z pierwszej połowy roku. Wydawać by się mogło, że takowy sygnał jest wręcz książkowym przykładem wyczerpania siły kupujących, który zachęca niedźwiedzie do wyraźniejszej szarży:

USD/CHF D1

Tak się jednak nie stało. Cena przez kilka kolejnych dni akumulowała pod poziomem oporu, aby następnie wybić i przetestować maksima październikowe. Po Całym wydarzeniu na wykresie pojawił się kolejny pin bar, tym razem skierowany w kierunku północnym (drugi zaznaczony na zielono). Czyżby okazja zakupowa? Niekoniecznie. Presję cały czas wywierały bowiem lokalne maksima i kolejne sesje rzeczywiście pokazały, że byki nie są w stanie wypchać notowań wyżej.

Handel na analizowanym instrumencie umożliwia broker XM, któremu zaufało już ponad milion klientów na całym świecie >>

„Zepsuty” pin bar z października okazał się więc formacją, która potrzebowała chwili na realizację, a tak naprawdę „niedziałającym” został pin bar wskazujący w kierunku popytowym. Jako, że „nosy Pinokia” to układy jednoświecowe, zawsze należy czekać na dodatkowe potwierdzenie z rynku i wyraźniejszą reakcję ceny w danym kierunku.

Co w takim razie dalej? W tym momencie czekamy na re-test 61,8% zniesienia Fibonacciego lub pokonanie poziomu, alternatywnie na powrót do strefy parytetu na 1.00.


Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   Webinary XM.COMtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here