Naga MarketsTen tydzień był ostatnim tygodniem sesyjnym w tym miesiącu. EUR/USD po sporej korekcie jaka miała miejsce na tym walorze od końcówki marca aż do połowy maja, znalazło się ostatecznie w piątym miesiącu roku pod kreską. Czy korekta na popularnym edku ostatecznie się zakończyła? Zeszły tydzień na EUR/USD upłynął pod znakiem USD i królujących na tej walucie byków. Ten rajd nie pojawił się jednak bez powodu. Inwestorzy po wielu dniach oczekiwań w końcu usłyszeli pozytywne wieści spływające z amerykańskiej gospodarki sprawiając, że USD stał się ostatecznie najsilniejszą walutą tego miesiąca. Umocnienie względem pozostałych walut o ponad 20% w stosunku do końcówki kwietnia rozbudziło nadzieję spekulantów, że trend obecny na EUR/USD  niemal nieprzerwanie od 40ku będzie kontynuowany.

Zwiększone zaangażowanie kapitału można również zauważyć w raporcie CFTC. Według ostatniego, całkowita ilość krótkich pozycji na EUR zwiększyła się w ostatnim tygodniu maja z 168 tysięcy do 172. Czy ma to jednak przełożenie na realną gospodarkę? Spoglądając na wykres tygodniowy widzimy w ostatnim tygodniu świecę o bardzo długim cieniu:

Te artykuły również Cię zainteresują
EURUSD.stpWeekly

Pomimo tego, że linia trendu spadkowego nadal nas obowiązuje, a nad ceną znajduje się silna strefa oporu, wymowa tej świecy jest jedna: Byliśmy nisko, ale już tam być nie chcemy. Ostatnie, dobre dane zarówno ze Stanów – gdzie wczorajszy szacunek na temat poziomu PKB w pierwszym kwartale okazał się lepszy od przewidywań, jak i Strefy Euro, która wydaje się być coraz bliżej porozumienia z Grecją w sprawie spłaty długów (a oznacza to jednocześnie oddalenie się widma bankructwa Hellady) sprawiły, że ciężko jednoznacznie określić kierunek w którym EUR/USD będzie poruszać się na początku czerwca. Schodząc niżej, do interwału dziennego zauważamy, że powoli docieramy do strefy oporu w okolicach 1,1000. Strefa ta wielokrotnie stanowiła barierę od której kurs EUR/USD odbijał się. Czy będzie tak i tym razem? W moim odczuciu istnieje takie prawdopodobieństwo. Wybity ostatnio kanał wzrostowy oraz pokonane dołki powinny świadczyć o niedźwiedzim nastawieniu rynku w stosunku do tej pary. Zwłaszcza, że choć Europa jest na dobrej drodze do odbudowy pożądanego poziomu inflacji, rynek jednoznacznie wskazuje na Stany jako pierwszy kraj, który znormalizuje swoją politykę monetarną po ostatnim kryzysie.

EURUSD.stpDaily

xm_logo1Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here