Naga Marketslogo_xm_2Analiza powstała przy współpracy z brokerem XM. Promocja – załóż konto i otrzymaj 30USD bez depozytu. Broker XM oferuje handel FX, CFD, ropa i złoto. Zobacz również ofertę szkoleń internetowych: Webinaria


Bardzo mocne wzrosty na parze EUR/USD spowodowały, że wielu inwestorów zaczyna zadawać pytanie, które jeszcze nie tak dawno temu byłoby uznane za kompletną fikcję. Chodzi oczywiście o pytanie dotyczące zakończenia, długotrwałego trendu spadowego. W dzisiejszym, sobotnim wpisie postaram się znaleźć na to pytanie odpowiedź.

Na początek wykres tygodniowy. Pierwsze co wpadło mi w oko to ogrom ostatnich spadków, który jest porównywalny jedynie z falą spadkową z 2008 roku. Wtedy mniej więcej po podobnych spadkach nadeszło silne odreagowanie. Z tej perspektywy czasowej możemy także wskazać pierwszą, znaczącą strefę oporu dla potencjalnych wzrostów. Jest to połączenia dwóch dołków – tego z 2010 i 2012 roku, a więc obszar między 1,1875 a 1,20.
1
Wykres dzienny pozwala nam określić czy trend spadkowy już się zakończył. Czerwoną, poziomą linią oznaczyłem poziom ostatniego dołka tego trendu. W momencie jego wybicia można było uznać, że trend spadkowy albo dobiegł końca, albo też chwilowo przekształcił się w ruch boczny. Osobiście obstaję przy tym drugim schemacie, gdyż jak widać na wykresie, powstał cały układ dwóch coraz wyższych dołków i szczytów. Aktualnie kurs od końca maja porusza się właśnie między ostatnim szczytem a dołkiem. Nie jest to ruch mający znaczenie dla trendu. Dopiero wybicie oporu lub wsparcia da nam odpowiedź co dalej. Oczywiście po ostatnich wzrostach rosną szansę na rozwinięcie wspomnianego wzrostowego schematu.
2
Na dzień dzisiejszy dalsze wzrosty do kluczowej strefy oporu okolic 1,1450 wydają się niemal pewne. Pytanie co się stanie dalej. Moim zdaniem należy spodziewać się korekty czyli przynajmniej niewielkiego odbicia w dół od tego poziomu. Dopiero później może dojść do wybicia górą. Jeżeli do tego dojdzie, może pojawić się świetna okazja do zagrania pozycji długiej – licząc na re-test wybitej już strefy. Dalsze wzrosty powinny sięgnąć górnej krawędzi, całkiem nieźle i często respektowanego kanału wzrostowego, a więc okolic 1,1750. Co ciekawe, w tym miejscu przebiega także poziom oporu oparty o dołki z początku bieżącego roku.
3

Zobacz artykuły poświęcone edukacji na forex – w każdy piątek nowy artykuł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here