Naga Marketsxm_logo1

Sponsorem analiz dla początkujących jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!

Dziś w analizie dla początkujących dość ciężki temat, jednak zawsze warto mieć na uwadze, że techniczna strona obrazuje coś, co nazywamy przepływem kapitału. Jest to swoista zabawa w detektywa, takie odgadywanie zamiarów wielkich pieniędzy kreujących duże ruchy, impulsy trendowe i ważnym elementem spekulacji jest to, by odgadywać poprawnie. Niestety niewiele jest tak ewidentnych sytuacji, jak ta użyta w dzisiejszym przykładzie. Ruchy cenowe w wyższych horyzontach czasowych – od miesiąca w górę – są kształtowane zwykle przez czynniki fundamentalne, które zachęcają wielki kapitał do płynięcia w jedną (budowanie pozycji i zysku) bądź w drugą (realizowanie zysku, ucinanie strat) stronę. Często, gdy widzimy duży wyraźny ruch bez istotnego wyraźnego powodu, wtedy powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza pt. “O, coś dziwnego się dzieje. O co może chodzić?”. Tak było właśnie w przypadku euro, które ni z tego ni z owego wykonało silny rajd w końcówce roku m.in. w stosunku do AUD oraz CAD. Zobaczmy zatem “o co mogło chodzić”.

801_XM_EURCADWeekly

Na wykresie tygodniowym widzimy silny ruch spadkowy korygujący wzrosty z lat 2012-2013. W listopadzie 2013 mamy widoczny zaznaczony techniczny dołek, który okazał się być wyjątkowo mocno broniony właśnie w listopadzie 2014 roku. Warto też zwrócić uwagę na szczyt z października 2014, gdzie siła niedźwiedzi była testowana i ostatecznie para powróciła wtedy do spadków na kolejne kilka tygodni. I kiedy spodziewaliśmy się powrotu do trendu wzrostowego po korekcie, ujrzeliśmy nowy szczyt (powyżej tego z października), doszło do nagłego odwrócenia akcji cenowej. Obrona poziomu wsparcia i pułapka na byki zastosowana w grudniu sugerują, że duży kapitał bronił długich pozycji po 1.38, które odwrócił zamykając byki w pułapce w okolicach 1.45-1.46. To daje nam jasno do zrozumienia, który kierunek jest właściwy.

Znajomość prawdopodobnego kierunku obranego przez wielki kapitał to dopiero wstęp do otwarcia transakcji. Warto ją dokładnie zaplanować, aby przykładowo nie otworzyć krótkiej pozycji na testowanym właśnie poziomie wsparcia. Więcej o zasadach dobrego otwierania transakcji znajdziecie Państwo tutaj: Otwieranie transakcji: Jedno kliknięcie czy decyzja pełna dylematów?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here