Naga MarketsNa wykresie kursu kontraktu na ropę typu Brent można w ostatni czasie nakreślić wyraźną strefę popytu między 112.50-113.00 oraz strefę podaży 107.50-108.00. Od połowy września kurs w większości czasu znajdował się miedzy tymi strefami. W ich okolicach pojawiło się również wiele zyskownych sygnałów z strategi PA w postaci Pin Barów (oznaczone strzałkami), o jednym z takich sygnałów pisałem na początku stycznia (szczegóły). Patrząc z dłużej perspektywy kurs obecnie znajduje się w formacji trójkąta, której opór i wsparcie zastało w ostatnim czasie przetestowane. Wybicie z takiej formacji może być momentem do ustalenia długoterminowego trendu, w przypadku przebicia górą kurs powinien kierować się na przebicie szczytów z września 2013 tj 117.30, w przypadku przebicia dołem bardzo prawdopodobny staje się zjazd na południe w okolice 97.25. Wiec wybicie z formacji trójkąta może posłużyć za wybór kierunku, natomiast konkretnych sygnałów (Pin Barów lub innych sygnałów PA) najlepiej szukać w okolicy wspomnianych stref popyty/podaży oraz w dalszej kolejności przy ostatnich szczytach/dołkach.

Dobrą okazją do zajęcia shortów była świeca doji (jeden z rodzai Pin Bara) która pojawiła się na zakończenie notowań w ostatnią środę. Świeca ta pojawiła się na oporze formacji trójkąta. Otwierając tam krótkie pozycje i stawiając SL zgodnie z strategią PA tuż ponad knotem świecy (ok 50 pipsów) oraz licząc na spadki w okolice najbliższej strefy podaży (ok 250 pipsów) bądź wsparcia formacji trójkąta (ok 400-450 pisów) dostajemy dobry stosunek zysku do potencjalnej straty – w pierwszym przypadku byłoby to 5:1 a w drugim nawet 9:1. Jaki ten stosunek byłby w przypadku utrzymania spadków aż do 97.25? to już niech każdy z was sam policzy 🙂

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo wyznaczać istotne strefy popytu i podaży dla kursów surowców i indeksów giełdowych? Jak wybierać najskuteczniejsze Pin Bary i inne proste sygnały strategi PA. W takim razie zapisz się na szkolenie PA prowadzonego przez Forex University.

Marcin Moroz

moroz.marcin@gmail.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here