Naga MarketsOd początku 2013 roku kurs kontraktu na główny indeks giełdy brytyjskiej waha się miedzy 6000 a 6900 pkt a ostatnie pół roku notowania zawęziły się w przedziale 6300-6900pkt. W tym czasie kurs już 3 razy testował szczyt z maja 2013 tj 6876 pkt i dopiero tydzień temu udało mi się przebić ten poziom, ale jedynie o kilka punktów po czym nastąpił wyraźny aż o 100 pkt w ostatnich 2 dniach.

Na chwilę obecną można wyznaczyć wyraźną strefę popytu w okolicach szczytu z 2013 roku. Podczas pierwszych dwóch testów tej strefy wykształciły się sygnały sprzedaży PA, w pierwszym przypadku był to pin bar a następnie inside bar, a w kolejnym były dwa pin bary. Przy obecnym teście nie ma jeszcze wykształconego wyraźnego sygnału sprzedaży strategi PA. Być może nastąpi w najbliższych dniach kolejne próba ustanowienia nowego maksimum i dopiero wtedy pojawi się odpowiedni sygnał kupna (w przypadku szybkiego powrotu poniżej strefy)/sprzedaży (w przypadku sygnału powyżej obecnej strefy popytu). Jeżeli jednak kurs będzie spadał to takich sygnałów należy szukać w najbliższej strefie podaży tj. 6615-6660. Dodatkowo widać iż w przeszłości przy testach strefy podaży 6360-6400 ostatnie dwa inside bary nad tą strefą były dobrymi sygnałami do otwierania długich pozycji, wiec pokonanie tej strefy powinno być wyraźnym sygnałem do większej przeceny na tym instrumencie.

Dość ciekawe też wygląda globalna sytuacja na instrumencie bazowym dla powyższego kontraktu futures. Indeks testuje teraz po raz drugi szczyt globalny który osiągnął w końcówce XX w. tj 6950. Ewentualnym impulsem dla próby dotarcia do okrągłej cyfry 7000 lub zapoczątkowania wyraźniejszych mogą okazać się przyszłotygodniowe dane na temat wartości Indeksu PMI dla przemysłu i usług oraz decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. W przypadku słabych odczytów gospodarczych analiza techniczna i fundamentalna powinna okazać się sprzymierzeńcem niedźwiedzi.

Chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo wyznaczać istotne strefy popytu i podaży dla kursów surowców i indeksów giełdowych? Jak wybierać najskuteczniejsze Pin Bary i inne proste sygnały strategi PA. W takim razie zapisz się na szkolenie PA prowadzonego przez Forex University.

Marcin Moroz

moroz.marcin@gmail.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here