Naga MarketsAnaliza Bitcoina - czy będziemy świadkami nowego rekordu wszech czasów?Bitcoin (BTC) od początku października wzrósł aż o 32%, szybko zbliżając się do rekordowej ceny wszech czasów, którą osiągnął w kwietniu. Niektórzy obserwatorzy od dawna przewidywali, że kryptowaluta może w końcu osiągnąć poziom 100 000 dolarów, a ostatni wzrost cen wznowił wezwania do przedłużenia długoterminowego rajdu, w celu osiągnięcia tego kluczowego poziomu. Jakie są więc perspektywy, gdy bitcoin zbliża się do rekordowych cen wszech czasów? Czy ustanowi nowe maksimum, czy też napotka opór i się wycofa?

  • Bitcoinowi do historycznego szczytu z kwietnia brakuje już tylko 11%
  • Instytucjonalne zainteresowanie cyfrowym aktywem w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło
  • BTC wciąż zyskuje na wartości i popularności, inwestorzy zastanawiają się jaki los czeka aktywo w ostatnich miesiącach 2021 roku
  • Oryginalny artykuł został przygotowany przez analityków Capital.com i dostępny jest w tym miejscu

Bitcoin spogląda w kierunku funduszy ETF

Wzrost ceny Bitcoina częściowo był reakcja na wiadomość, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła pierwszy fundusz ETF związany z bitcoinem. Volt Bitcoin Revolution ETF, który ma zostać uruchomiony w najbliższych tygodniach przez Volt Equity, nie będzie bezpośrednio lokował kapitału w bitcoina, a zamiast tego będzie inwestował w firmy, które wspierają cyfrowe aktywo, jak i sam ekosystem blockchain sieci, co zostało potwierdzone w prospekcie emisyjnym złożonym 1 października.Wykres ceny Bitcoina
Wykres ceny Bitcoina

Fundusz definiuje rewolucyjne firmy bitcoinowe (Bitcoin Revolution Companies) jako te, które posiadają, posiadały cyfrowe aktywo w swoim bilansie, aktywnie wykorzystują, inwestują lub wydobywają bitcoin, albo oferują produkty, które korzystają z bitcoina i technologii blockchain.

Obejmuje to również przedsiębiorstwa, które opracowują, produkują, dostarczają technologię wspierającą tworzenie, lub transmisję bitcoinów, albo technologii blockchain.

Fundusz będzie inwestował co najmniej 80% swoich aktywów netto w akcje, opcje i ETF-y, a pozostałe 20% zainwestuje w szersze rynki akcji, aby zrównoważyć ryzyko skupienia się na aktywach związanych z bitcoinem. Volt Equity powiedział, że zainwestuje do 25% funduszu w MicroStrategy, amerykańską firmę zajmującą się analizą oprogramowania, która posiada w swoim bilansie dużą pozycję opartą na BTC.

Podczas gdy na rynkach amerykańskich notowane są obecnie inne fundusze ETF inwestujące w spółki zaangażowane w kryptowaluty – takie jak Siren NASDAQ NextGen Economy ETF i Amplify Transformational Data Sharing ETF – oferta Volta koncentruje się wyłącznie na ekosystemie bitcoina.

W tym roku na Toronto Stock Exchange w Kanadzie wystartowało już kilka bitcoinowych ETF-ów, w tym Purpose Bitcoin ETF, Evolve Bitcoin ETF, CI Galaxy Bitcoin ETF i 3iQ CoinShares Bitcoin ETF.

Instytucjonalne zainteresowanie bitcoinem gwałtownie wzrosło w ostatnich miesiącach, przyczyniając się do wzrostu cen i dodatkowo napędzając wezwania do uruchomienia bitcoinowych ETF-ów. W tym miesiącu SEC ma podjąć decyzję w sprawie zatwierdzenia jeszcze kilku innych ETF-ów, a przewodniczący SEC Gary Gensler stwierdził, że będzie popierał ETF-y oparte na kontraktach terminowych.

Dodatkowo pozycję cyfrowej waluty wzmocnił komentarz prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który podczas przesłuchania w Kongresie 30 września stwierdził, że nie ma zamiaru zakazywać lub ograniczać korzystania z kryptowalut.

Cena Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu

Rynki kryptowalut odnotowały gwałtowny wzrost na początku roku, napędzane rosnącą akceptacją płatności za pomocą BTC, a także pojawieniem się zdecentralizowanych finansów (DeFi) i niewymienialnych tokenów (NFT) działających na blockchainie Ethereum.

14 kwietnia cena bitcoina osiągnęła rekord wszech czasów, zatrzymując się na poziomie 64 863 dolarów. Jednak już 20 lipca BTC gwałtownie spadł o ponad 54% do 29 360 dolarów. Wydarzenia te miały miejsce w odpowiedzi na rosnące obawy związane z rynkowym przyjęciem cyfrowego aktywa, ponieważ amerykańska firma Tesla przestała akceptować płatności w bitcoinie, a chiński rząd ograniczył wydobycie i handel kryptowalutami.

Rynek odbił się latem, a bitcoin powrócił powyżej poziomu 50 000 dolarów, osiągając 7 września cenę ponad 52 853 dolarów. Jednak ograniczenia w handlu kryptowalutami w Korei Południowej i dalsze ruchy w celu zakazania tej klasy aktywów w Chinach utrzymały rynek w stanie niestabilności i 21 września zepchnęły cenę z powrotem do 39 787 dolarów.

Rajd 11 października podniósł cenę do 57 793 dolarów, co stanowiło powrót do najwyższego poziomu z 12 maja, kiedy rynek wycofywał ze swoich makismów.

– Wygląda na to, że ostatni wzrost cen bitcoina można przypisać zwiększonemu zainteresowaniu instytucjonalnemu. Traderzy instytucjonalni rzucają się na kontrakty terminowe CME, obstawiając zatwierdzenie bitcoinowego ETF-u opartego na kontraktach terminowych CME – napisali analitycy z Arcane Research w tygodniowej aktualizacji 12 października.

– Świadczy o tym zwiększony udział CME w globalnym otwartym zainteresowaniu kontraktami terminowymi na bitcoina, który osiągnął najwyższy poziom odnotowany od lutego 2021 roku. Całoroczna podstawa na kontrakcie front-month również gwałtownie wspinała się w tym tygodniu na CME, pokazując zwiększony popyt instytucjonalny na kontrakty terminowe związane z bitcoinem – dodali analitycy z Arcane Research.

Najnowsze informacje o cenie bitcoina ponownie ożywiły spekulacje, według których inwestorzy, w poszukiwaniu bezpiecznej przystani, zwracają swoją uwagę ku bitcoinowi, a nie złotu. W ten sposób rynek reaguje na brak zgody w Kongresie USA w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia kraju, ciągłe napięcia między USA a Chinami, obawy o potencjalną niewypłacalność chińskiej firmy nieruchomościowej Evergrande, a także poważną awarię w Facebooku.

Jeff Dorman, dyrektor ds. inwestycji w firmie Arca, zajmującej się zarządzanie cyfrowymi aktywami, zauważył, że korelacja między bitcoinem a akcjami załamała się w zeszłym tygodniu, kiedy to giełda S&P 500 notowała spadki, podczas gdy rynek BTC wciąż wzrósł.

Wzrost wartości BTC blisko swoich maksimów spowodował także wzrost liczby inwestorów, którzy osiągnęli zysk ze swoich udziałów. Siedmiodniowa średnia ruchoma dla udziału adresów bitcoinowych w zyskach osiągnęła pięciomiesięczny szczyt na poziomie 93,163% – wynika z danych Glassnode. Zwiększyło się również otwarte zainteresowanie kontraktami bezterminowymi na giełdzie FTX do 19-miesięcznego maksimum w wysokości 2,6 miliarda dolarów.

Dominacja bitcoina, która odnosi się do udziału aktywa w kapitalizacji całego rynku kryptowalut, wzrosła powyżej 68%, a jego kapitalizacja rynkowa ponownie przekroczyła 1 bilion dolarów. W tym samym czasie ceny altcoinów, wraz ze wzrostem bitcoina zaczęły się wycofywać, co może oznaczać kolejny skok wartości BTC.

– Dominacja Bitcoin stale rośnie i jest już na najwyższym poziomie od końca czerwca – napisali analitycy The Arcane.

– W przeszłości, kiedy bitcoin zaczynał przewyższać altcoiny, inwestorzy detaliczni nie czekali z wymianą swoich altcoinów na bitcoina, tworząc pętlę sprzężenia zwrotnego, która napędzała cenę BTC jeszcze wyżej – dodali analitycy.

Jak zawsze należy pamiętać, że wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wskaźnikiem przyszłych zysków.

Analiza Bitcoina: co dalej z największym rynkiem kryptowalut?

Gdzie zmierza rynek – czy bitcoin będzie kontynuował wzrosty, czy też napotka opór na poziomie 60.000 dolarów?

Niektórzy analitycy i obserwatorzy oczekują, że bitcoin w najbliższym czasie rzuci wyzwanie poprzedniemu rekordowi wszech czasów powyżej 64 000 dolarów.

– Po przebiciu się przez dwa poziomy oporu w pierwszych dniach października, cena powróciła teraz do nowych poziomów oporu z wiosny. Jeśli bitcoinowi uda się przełamać te poziomy oporu w nadchodzących dniach, możemy zobaczyć, jak cena BTC pokona swój historyczny szczyt bardzo szybko – napisano w analizie technicznej Arcane’s.

– Ostatni kwartał roku jest historycznie najlepszym okresem dla BTC ze średnią i medianą zwrotu odpowiednio +119% i +58%. To, wraz z faktem, że widzieliśmy odbicie sentymentu pod koniec zeszłego miesiąca po tym, jak globalne rynki straciły ostrożność z powodu obaw o Evergrande i negatywnych nagłówków z Chin, sugeruje, że BTC staje się prawdopodobnie bardziej odporny na tradycyjne zawirowania rynkowe – stwierdziła amerykańska giełda kryptowalutowa Kraken.

Najnowsza prognoza ceny BTC firmy Kraken sugeruje, że kryptowaluta może zbliżyć się do poziomu 100 000 dolarów.

– Przy cenie zamknięcia bitcoina na koniec kwartału wynoszącej 43 800 doiarów, zwrot +119% w ostatnim kwartale 2021 dałby BTC w przybliżeniu 96 000 dolarów, podczas gdy zwrot +58% dałby BTC 69 000 dolarów – sugerują prognozy firmy Kraken.

Nie wszyscy zgadzają się co do Bitcoina

Jednak niektórzy prominentni inwestorzy, tacy jak John Paulson, Hamish Douglass, Warren Buffett i Charlie Munger, nadal ostrzegają, że rynki kryptowalut mogą się załamać.

– Osobiście uważam, że bitcoin jest bezwartościowy- powiedział dyrektor naczelny JP Morgan Jamie Dimon podczas wydarzenia Instytutu Finansów Międzynarodowych w dniu 11 października.

Pomimo tak surowego stanowiska, od lipca bank inwestycyjny zapewnił swoim klientom dostęp do kryptowalut.

– Nasi klienci są dorośli. Nie zgadzają się ze sobą. To właśnie tworzy rynki. Więc jeśli chcą mieć dostęp, aby kupić sobie bitcoina, nie możemy tego zabronić, ale możemy dać im legalny, tak czysty, jak to tylko możliwe, dostęp – dodał CEO JP Morgan.

Ważne jest, aby pamiętać, że rynki kryptowalut pozostają niezwykle zmienne, co sprawia, że trudno jest dokładnie przewidzieć, jaka będzie cena monety w ciągu kilku godzin, a jeszcze trudniej jest podać długoterminowe szacunki. W związku z tym analitycy mogą się mylić w swoich prognozach.

Zalecamy, abyś zawsze przeprowadzał własne badania i brał pod uwagę najnowsze trendy rynkowe, wiadomości, analizy techniczne i fundamentalne oraz opinie ekspertów przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. I nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz sobie pozwolić stracić.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: develia akcje notowania | bitcoin era opinie | pkn orlen notowania | livechat kurs akcji | tickmill | rubel pln | gpw pkobp |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here