Naga MarketsAmerykański indeks S&P500 podniósł się z rekordowych dołków (marzec 2009) o ponad 190%. Od początku 2012 roku poszedł w górę natomiast o imponujące 50%. Zdaniem jednego ze strategów Barclays – Jonathana Glionna – okres niesamowitych wzrostów jest już jednak za nami. Swój punkt widzenia argumentuje w 34-stronicowym dokumencie zatytułowanym „Przejście na niższe zyski”.

Glionna zauważa, że amerykańskie akcje dokonały niezwykłego postępu w przeciągu ostatnich pięciu lat, wychodząc z kryzysu kredytowego i osiągając rekordowe poziomy bliskie historycznym szczytom. Czynniki rynkowe, które wpływały na taki stan rzeczy zaczynają jednak tracić impet i wkrótce możemy być świadkami odwrócenia kontynuowanej od kilkudziesięciu miesięcy sytuacji.

Brakujący składnik

Amerykańskie akcje rozpoczną proces przechodzenia z rajdu pokryzysowego w okres spowolnionej dynamiki. Argumenty Glionna dotyczące szczytujących marż oraz coraz wolniejszego wykupu akcji nie są niczym nowym – temat ten był już wielokrotnie poruszany. O wiele bardziej zakasujące wydaje się ostrzeżenie dotyczące wzrostu przychodów ze sprzedaży – sam autor nazywa je „brakującym składnikiem”.

Dynamika sprzedaży jest obecnie mniejsza niż 3% i może pozostać na niskim poziomie z powodu słabego krajowego wzrostu gospodarczego i niemożności ponownego pobudzenia wzmożonej dynamiki w postaci sprzedaży międzynarodowej. Europa – jeden z największych klientów USA – raportuje wiele rozczarowujących danych gospodarczych. Nawet Niemcy będące zazwyczaj ostoją gospodarczą wysyłają znaki wskazujące na spowolnienie.

W ujęciu krajowym sytuacja również nie wygląda kolorowo. Najnowsze ankiety NFIB pokazały, że 13% właścicieli małych biznesów w USA  identyfikuje słabą sprzedaż jako najważniejsze zagrożenie dla swojej działalności.

Osłabienie dynamiki przed nami

Glionna odnosząc się do celów cenowych Barclays w przypadku S&P500 stwierdza, że do końca 2014 roku znajdą się na poziomie 1975, natomiast do końca przyszłego roku na 2100. Innymi słowy, zdaniem banku akcje pójdą w górę zaledwie o 2% w przeciągu następnych sześciu miesięcy  a w 2015 jedynie o 6%. Będzie to wyraźnym końcem dynamicznych wzrostów trwających nieprzerwanie od 5 lat.

Za businessinsider.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here