Naga MarketsBanknoty 50 euro, 20 euro oraz 50 funtów brytyjskichCommonwealth Bank of Australia – będący międzynarodowym australijskim bankiem szacuje, że obecny okres dla brytyjskiej waluty będzie pod wpływem sporych wahań. Sytuacja polityczna Wielkiej Brytanii sprawia, że wielu opcji, takich jak m.in hard-brexit, czyli twardego opuszczenia Zjednoczonego Królestwa z szeregów Unii – nie można wykluczyć. To z kolei może przyczynić się do gorącego okresu dla funta szterlinga.  


Funt szterling zdaje się w tym momencie jedną z najbardziej podanych do wahań walut, kiedy sytuacja w związku z Brexitem Wielkiej Brytanii nadal nie jest pewna. Co więcej – najważniejsze decyzje w brytyjskim parlamencie mają zostać dopiero podjęte. Niepewność za tym idąca sprawia, że analitycy największych instytucji finansowych zadają sobie pytanie w jaki sposób brytyjska waluta może zachować się w najbliższym okresie. W tym momencie szacuje się, że zakres ruchu na walucie w najlichszych dniach może osiągnąć nawet 10 procent.

Wszystko w rękach brytyjskich polityków

Międzynarodowy australijski bank – Commonwealth Bank szacuje, że jeśli tylko brytyjscy prawodawcy odwołają umowę ws. brexitu, wynegocjowaną z Brukselą przez Theresę May, podczas dzisiejszego głosowania oznaczać to może zmienność funta szterlinga nawet o 8 procent. Odrzucenie obecnych warunków umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może doprowadzić przystąpienia brytyjskich parlamentarzystów do kolejnego głosowania – opuszczenia UE bez porozumienia, czyli nad tak zwanym hard brexitem. Wówczas zakres ruchu waluty powinien zwiększyć się o kolejne 2 procent, w sumie oscylując zakresem zmienności o blisko 10 procent – wskazuje Commonwealth Bank of Australia.

wykres GBPUSD D1 12.03.2019
GBPUSD D1 12.03.2019

Najważniejszym puntem dzisiejszej sesji dla funta szterlinga jest właśnie głosowanie – które finalnie wskaże kierunek dla brytyjskiej waluty. Według analityków banku Commonwealth Bank w Sydney, jeśli brytyjski parlament odwoła się do ustaleń związanych z opcją hard brexitu, wówczas funt szterling spadnie w zakresie od 4 do nawet 8 procent – twierdzi Joseph Capurso, strateg walutowy.

Zobacz również: Kraje członkowskie UE nie są gotowe na hard-brexit? Winny polityczny chaos UK

Analitycy swoje szacunki opierają na historycznych wydarzeniach związanych z walutą, gdzie poprzednie udane oraz te nieudane głosowania wobec nadal trwającej jeszcze umowy brexitowej wywoływały ruchy w zakresie od 2 do nawet 5 procent. W tym wypadku jednak mowa o finalnej decyzji ws. opuszczenia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii, dlatego też impakt na rynki powinien być odpowiednio większy.

Z kolei bank National Australia Bank w Sydney uważa, że wobec dzisiejszego głosowania nadal powinno się być optymistą, ponieważ istnieje duża szansa, że Wielka Brytania uniknie twardego wyjścia co przełoży się na ruch wzrostowy na brytyjskiej walucie. Jeśli jednak do zatwierdzenia obecnych warunków umowy nie dojdzie podczas dzisiejszego głosowania Izby Gmin, wówczas jutro odbędzie się kolejne głosowanie nad tym, czy Wielka Brytania powinna opuścić UE bez porozumienia. Warto dodać na koniec, że w chwili obecnej większość prawodawców jest przeciwko wyboru opcji twardego wyjścia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here