Naga MarketsAmica zalicza się do grona spółek, które regularnie dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami. Zasadniczo od 2013 roku dywidenda wypłacana jest regularnie, choć jej wysokość nie ma wyraźnie wzrostowego charakteru. Niemniej należy spółce oddać, że ta dywidenda ma miejsce w ostatnich latach regularnie. Za rok 2020 akcjonariusze otrzymali 6 zł dywidendy na akcję, co biorąc pod uwagę obecną wycenę (tj. 148,60 zł), przekłada się na 4,04% stopy dywidendy, co jest wynikiem najwyżej przeciętnym. W ubiegłych latach nominalna wysokość dywidendy wynosiła najczęściej 3 / 4 zł na akcję, a jej stopa oscylowała w okolicach najczęściej od 2% do 3%.Amica jest dobrze znaną polską firmą, która zajmuje się produkcją sprzętu AGD. W trakcie ostatnich lat regularnie zwiększa one swoje przychody, z czym w parze idą również rosnące zyski. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, w ubiegłym roku spółka poradziła sobie bardzo dobrze i zyskała na pandemii, notując bardzo dobre wyniki finansowe.Deweloperzy napędzają wzrosty

W ostatnim czasie branża budowlana przeżywa prawdziwy boom. Deweloperzy cały czas informują o rekordowym popycie na mieszkania, czy też historycznych wynikach finansowych, co ma też swoje odzwierciedlenie w giełdowych wycenach tego typu spółek.

Warto jednak pamiętać, że budowlanka nie jest próżnią. W związku z tym, jeśli rośnie ten segment, to rosną również segmenty pokrewne, ponieważ jeśli w danym roku do użytku zostanie oddanych przykładowo 10 tys. mieszkań, to do tych mieszkać potrzeba 10 tys. piekarników, wielu mebli itd. Oznacza to, że boom na rynku nieruchomości napędza również branże w jakiś sposób powiązane właśnie z tym sektorem.

Rosnące przychody spółki

Amica jest polskim producentem przemysłu elektromaszynowego, głównie sprzętu AGD, założony w 1945 roku we Wronkach. Od 1997 spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

– Jeżeli chodzi o zarobki spółki Amica, to one przedstawiają się bardzo dobrze. Pierwsze co możemy zobaczyć, to że ten taki trend historycznie cały czas jest rosnący. Przez ostatnie lata ten obrót jest tutaj coraz większy, przychody są coraz większe, a co za tym idzie sprzedaż jest coraz większa. Widzimy, że tutaj ten scenariusz pozytywny, ostatnio zaczęli przekraczać 3 mld zł, jeżeli chodzi o przychody. – wskazuje Konrad Książak.

Biorąc pod lupę przychody generowane przez spółkę, wskazać można, że już w 2014 roku przekroczona została bariera 2 mld zł przychodu ze sprzedaży. W kolejnych latach wzrosty były kontynuowane, dzięki czemu w 2018 spółka otarła się o 3 mld zł przychodu, a poziom ten osiągnęła już rok później, osiągając 3,023 mld zł. Z kolei w samym 2020 przychody ze sprzedaży wyniosły 3,07 mld zł.

Dobre wyniki w 1 kw. 2021

Wraz z przychodami stopniowo wzrastają również zyski generowane przez Amicę. W 2015 roku spółka zarobiła 95,48 mln zł, natomiast rok 2020 został zamknięty z wynikiem 150,60 mln zł, podczas gdy rok wcześniej (czyli w 2019) wartość ta wyniosła 109,36 mln zł. Widać więc, że spółka stopniowo zwiększa swoje zyski (choć trzeba zaznaczyć, że rekordowy poziom osiągnęła w 2017), jak również, że skutecznie oparła się pandemicznym zawirowaniom.

invest

– Widać, że te pieniądze, które zazwyczaj były wydawane na różnego rodzaju wakacje, przyjemności zostały bardziej przekazane na właśnie sprzęt, np. AGD. Oczywiście to nie jest 1 do 1, nie jest tak, że wszystko zostało przekazane na ten sprzęt AGD, ale jednak jakaś część tutaj poszła na spółkę Amica. – podkreśla Konrad Książak.

Patrząc na dane kwartalne, wskazać można, że przychody ze sprzedaży w 1 kw. 2021 wyniosły 797,10 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 686,50 mln zł. W tym czasie zyski netto wzrosły z 16,30 mln zł (w 1 kw. 2020) do 34,20 mln zł (w 1 kw. 2021).

Regularna dywidenda

Amica zalicza się do grona spółek, które regularnie dzielą się swoimi zyskami z akcjonariuszami. Zasadniczo od 2013 roku dywidenda wypłacana jest rok rocznie, choć jej wysokość nie ma wyraźnie wzrostowego charakteru. Niemniej należy spółce oddać, że ta dywidenda ma miejsce w ostatnich latach regularnie.

Za rok 2020 akcjonariusze otrzymali 6 zł dywidendy na akcję, co biorąc pod uwagę obecną wycenę (tj. 148,60 zł), przekłada się na 4,04% stopy dywidendy, co jest wynikiem najwyżej przeciętnym. W ubiegłych latach nominalna wysokość dywidendy wynosiła najczęściej 3 / 4 zł na akcję, a jej stopa oscylowała w okolicach najczęściej od 2% do 3%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji datawalk | lotos akcję | celon gpw | ciech kurs | kurs korony islandzkiej sprzedaż | kernel kurs | xtb giełda |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here