Naga Markets20100830-labordayhistory-21
Historia Święta Pracy

W trakcie poniedziałkowej sesji z godziny na godzinę obroty oraz zmienność na międzynarodowych rynkach powinny spadać. Głównym powodem spokojnego wejścia w nowy tydzień jest amerykańskie Święto Pracy (Labor Day) oraz wynikająca z niego ograniczona liczba odczytów makroekonomicznych. W poniższym artykule przyjrzaono się genezie Labor Day oraz temu jak wpływa on na zmienność pary walutowej EUR/USD.

  • Święto pracy zostało wprowadzone przez II Międzynarodówkę w 1889 roku
  • Parady uliczne w amerykańskich miastach miały na celu zaprezentowanie obywatelom „siły oraz ducha wolnego handlu, jak i związków zawodowych”.
  • Współczesne Święto Pracy przybrało groteskowy charakter – osoby zatrudnione w handlu pracują tego dnia więcej i dłużej, aby zaspokoić konsumpcyjne potrzeby Amerykanów
  • Rynki finansowe tego dnia są spokojne, a kurs eurodolara na przestrzeni ostatnich 10 lat jedynie raz prezentował zmienność powyżej 100 punktów

Każdy pierwszy poniedziałek września

Święto Pracy to dzień, w którym wszystkie instytucje finansowe, urzędy oraz szkoły są zamknięte. Co roku, w pierwszy poniedziałek września, cała Ameryka oddaje hołd pracownikom, którzy w drugiej połowie XIX wieku przyczynili się budowaniu siły, prosperity oraz bogactwa Stanów Zjednoczonych w trakcie rewolucji przemysłowej.Święto pracy zostało wprowadzone przez II Międzynarodówkę w 1889 roku – dzień miał upamiętać wydarzenia z 1886 roku w Chicago, kiedy strajkowano na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. O ile na całym świecie za oficjalny dzień Święta Pracy przyjęła się data 1 maja, to w Ameryce zdecydowano się celebrować obchody we wrześniu (w pierwszy poniedziałek, tak jak wspomniano wcześniej). Razem z Ameryką – w związku z powiązaniami gospodarczymi i ekonomicznymi – tego samego dnia Labor Day obchodzi Kanada.

Ustawa w 6 dni po zakończeniu strajku

Strajkujący przed jedną z fabryk Pullman Corp.
Strajkujący przed jedną z fabryk Pullman Corp.

W celu oddania hołdu zabitym z rąk amerykańskiej policji oraz sił militarnych w trakcie strajku amerykańskich pracowników, Kongres Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przegłosował uchwałę, która miała uczynić z Dnia Pracy święto narodowe. Ówczesny prezydent Grover Cleveland podpisywał ustawę już na niespełna sześć dni po zakończeniu strajku.

Data różna od majowej została wybrana nieprzypadkowo. Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone wiosną kojarzyło się bowiem z ruchami socjalistycznymi oraz anarchistycznymi – kapitalistyczna Ameryka chciał się od nich odciąć i posiadać własne święto oddające hołd pracującym.

Parady w amerykańskich miastach

Forma celebracji Święta Pracy została ustalona już podczas pierwszych jego obchodów. Parady uliczne w amerykańskich miastach miały na celu zaprezentowanie obywatelom „siły oraz ducha wolnego handlu, jak i związków zawodowych”. Po hucznych paradach następowały natomiast zazwyczaj festiwale i zabawy dla pracowników oraz ich rodzin (po czasie dodano do tego oficjalne przemówienia prominentów polityki oraz biznesu).

Kulturowo święto wyznacza oficjalny koniec sezonu letniego – Labor Day zazwyczaj pokrywa się bowiem z momentem powrotu uczniów do szkolnych ław.

Ironiczny charakter współczesnego Święta Pracy

Święto Pracy celebrowane... w pracy
Święto Pracy celebrowane… w pracy

Chcąc skorzystać ze zwiększonej liczby potencjalnych klientów, sklepy oraz punkty handlowo usługowe w weekend poprzedzający Labor Day, jak i w sam świąteczny poniedziałek, są zazwyczaj zdecydowanie dłużej otwarte. Wyniki sprzedaży pokazują, że jest to druga najważniejsza pod względem sprzedażowym data zaraz po bożonarodzeniowym Czarnym Piątku.

invest

W efekcie współczesne Święto Pracy przybrało groteskowy charakter. Osoby zatrudnione w sektorze sprzedaży detalicznej nie tylko spędzają Labor Day w pracy, ale dodatkowo zazwyczaj poświęcają na nią więcej niż 8 godzin (o skrócenie czasu pracy do 8 godzin walczyli natomiast pracownicy upamiętniani przez obecne święto). Warto zaznaczyć, że w sektorze sprzedaży detalicznej zatrudnionych jest 24% wszystkich pracujących Amerykanów – natomiast jedynie 3% z nich należy do związków zawodowych, co mogłoby zagwarantować im wolne.

Historyczna zmienność EUR/USD w trakcie Święta Pracy 

W ostatnich latach zmienność na EUR/USD podczas Święta Pracy nie przekraczała kilkudziesięciu pipsów. Jedynie raz na przestrzeni ostatniej dekady wartość byłą wyższa od 100 punktów:

Rok Zmienność EUR/USD w pipsach
2010 49
2011 110
2012 53
2013 40
2014 27
2015 23
2016 56
2017 31
2018 16
2019 20
2020 34

Źródło: Opracowanie własne

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here