Naga MarketsNajwiększa od lutego wyprzedaż akcji przetoczyła się przez rynek od Stanów Zjednoczonych po Azję, rzucając cień również na otwierające się europejskie indeksy, przy czym na rynkach Dalekiego Wschodu deprecjacja sięgała nawet 6%. Dolar osłabł w stosunku do wszystkich głównych konkurentów, podczas gdy jen ruszył w górę, a większość walut rynków wschodzących zatonęła.


Tajwan i Chiny silnie w dół

Amerykańskie papiery wartościowe, które przyczyniły się do spadku rynku giełdowego, gdy 10-letnie stopy rentowności osiągnęły najwyższy poziom od 2011 roku, zjadły część zysków. Chiński indeks Shanghai Composite spadł o ponad 5 procent zamykając na czteroletnich minimach. Tajwański indeks TWSE tracił o 1 punkt procentowy więcej wypadając najgorzej na tle całego regionu. Kontrakty futures na akcje europejskie przed godziną 9:00 również wskazywały na wyraźne spadki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Amerykańskie kontrakty terminowe typu futures przedłużają straty ze środy, podczas której indeks Nasdaq 100 spadł o ponad 4 procent w najgorszym dniu od siedmiu lat. Podsumowanie sesji amerykańskiej i azjatyckiej wygląda więc następująco:

  • ASX 200: -2,5%
  • S&P500: -3,3%
  • Topix, MSCI: -3,5%
  • Kospi, Hang Seng: -3,8%
  • Shanghai Composite: -4,3%
  • TWSE: -6,0%

Notowania indeksu TWSE z Tajwanu testują obecnie maksima z 2016 roku, znajdując się na kilkudziesięciomiesięcznych minimach. Dynamiczna deprecjacja z ostatnich dwóch tygodni doprowadziła również do wybicia istotnego kanału wzrostowego:

Indeks TWSE

„Wobec tak silnych spadków głos zabrali najważniejsi politycy ze Stanów Zjednoczonych. Sekretarz Skarbu, Steve Mnuchin podkreślił, że fundamenty gospodarki są bardzo silne i obecnie obserwujemy jedynie korektę. Sytuacja nie wygląda jednak tak pięknie, jak rysuje to Mnuchin. Dług Stanów Zjednoczonych przez 2017 rok zwiększył się o 2,8%. W samym 2018 roku dług rośnie już o 5,4%. Owszem w przypadku 2016 roku wzrost długu też był spory, na poziomie 5,6%, natomiast nie należy zapominać, że przed nami jeszcze cały kwartał!” – komentuje zespół analityczny XTB

Zaledwie dzień przed rozpoczęciem sezonu wyników za trzeci kwartał w Ameryce, pojawiają się sygnały, że firmy mogą nie być w stanie zapewnić wzrostu, który do tej pory był możliwy w 2018 roku dzięki wzmocnionym akcjom.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here