Naga MarketsWładimir Putin oraz Barack Obama nie zakończą najprawdopodobniej swojej współpracy w najlepszych stosunkach
Władimir Putin oraz Barack Obama nie zakończą najprawdopodobniej swojej współpracy w najlepszych stosunkach

W trakcie czwartkowego i piątkowego handlu na notowaniach USD/RUB widzieliśmy dynamiczne odbicie na niekorzyść rosyjskiej waluty – jest to reakcja rynku na rewelacje, o których informowaliśmy już rano. Zgodnie z raportem FBI, Rosja miała rzekomo wpłynąć na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich. W efekcie Barack Obama poinformował o nałożeniu sankcji na naszych wschodnich sąsiadów, co spotkało się z analogiczną reakcję Kremla.


Niska płynność pogłębiła deprecjację?

Na dynamikę ruchu rosyjskiego rubla wpływ mógł mieć również końcoworoczny okres ograniczonej płynności, kiedy wielu traderów detalicznych i instytucjonalnych nie myśli o otwieraniu nowych transakcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
USD/RUB M30
USD/RUB M30

W ostatnim czasie napięcia pomiędzy dwoma mocarstwami są bardzo wysokie. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, oskarżenia o próby włamania się na serwery Narodowego Komitetu Demokratycznego Stanów Zjednoczonych oraz pocztę elektroniczną przewodniczącego kampanii Hillary Clinton, są bowiem niezwykle odważne. Burzy na pewno nie studzi fakt, że Barack Obama miał osobiście stwierdzić jakoby Władimir Putin osobiście zaangażował się w atak na amerykańską demokrację.

Rosja woli Trumpa

Opinia publiczna podaje, że ataki cybernetyczne były wymierzone bezpośrednio w Hillary Clinton, zwiększając poparcie dla Donalda Trumpa, który ostatecznie zwyciężył w wyborach. Nie jest tajemnicą, że obecny prezydent elekt jest zdecydowanie przyjaźniej nastawiony do Rosjan niż Obama i Clinton wywodzący się z partii Demokratów.

Wczoraj późnym wieczorem Barack Obama ogłosił, że wydali z USA 35 rosyjskich dyplomatów, nakazując również likwidację dwóch ośrodków dyplomatycznych. Władimir Putin nie pozostał dłużny i zapowiedział możliwość wykonania podobnego ruchu.

Jak całą sprawę komentuje natomiast prezydent elekt? Stara się bagatelizować całe zajście twierdząc, że nie ma żadnych faktycznych dowodów zaangażowania Rosji w amerykańskie wybory. Komentatorom radzi natomiast „abyśmy wszyscy skupili się na swoim własnym życiu”.

2016 dobry dla rubla

USD/RUB W1
USD/RUB W1

Najprawdopodobniej piątkowy ruch na USD/RUB będzie krótkoterminowy. Szczególnie, jeżeli USA lub Rosja nie przedstawi żadnych poważniejszych sankcji gospodarczych. Ogólnie rzecz biorąc kończący się 2016 był zdecydowanie lepszy dla rubla niż 2015 – waluta zyskiwała ponad 16% w stosunku do dolara. Przez większość czasu było to spowodowane odbiciem na rynku surowców. Należy pamiętać, że rosyjska gospodarka jest silnie uzależniona od przemysłu energetycznego (ropa natomiast w ostatnich dwunastu miesiącach podrożała o 45%).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here