Naga MarketsFlaga USA na tle budynkuPunktualnie godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.


PMI usługowe w USA najniżej od 2013 r.

Z raportu IHS Markit wynika, iż zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami wartość wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych spadłą w lutym br. do poziomu 49,4 z 53,4. Warto zwrócić uwagę, że jest to najgorszy odczyt od września 2013 roku, kiedy to wartość wskaźnika plasowała się na poziomie 49,3 pkt.

– Amerykański sektor usług odczuł w lutym br. skutki wybuchu koronaawirusa i rosnącej niepewności co do perspektyw gospodarczych i politycznych. Spadek głównego indeksu mierzącego poziom aktywności biznesowej był drugim co do wielkości od czasu światowego kryzysu finansowego ponad dziesięć lat temu, po krótkotrwałym załamaniu się aktywności podczas zamknięcia rządu w 2013 roku (…) W międzyczasie firmy coraz bardziej obawiają się, że wydatki klientów i inwestycje zostaną ograniczone przed wyborami prezydenckimi. Niepewność polityczna i ekonomiczna, epidemia koronaawirusa i zawirowania na rynkach finansowych, wszystko to składa się na wzrost awersji do ryzyka, który poważnie zwiększył ryzyko dla gospodarki w nadchodzących miesiącach. Wiele zależeć będzie oczywiście od szybkości, z jaką wirus może zostać opanowany i od tego, jak szybko biznes może powrócić do normy – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Jak jednak wspomniano we wstępie, powyższa publikacja nie ma większego znaczenia dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego przejdźmy do zdecydowanie istotniejszego wskaźnika ISM opublikowanego o godz. 16:00.

Raport ISM znacznie powyżej oczekiwań

Zdecydowanie lepsze dane opublikował natomiast instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka rozwija się znacznie szybciej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się spadku wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 55,5 do 54,9, to ostatecznie odnotowano jego wzrost i to aż do 57,3.

Kurs euro przerywa trwające od niemal 2 tygodni wzrosty

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od niemal dwóch tygodni. Wskutek trwających od ośmiu dni wzrostów rynek pokonał trzy horyzontalne poziomy oporu i dotarł aż w okolice pokonanej już jakiś czas temu linii wcześniejszej tendencji wzrostowej oraz linii trendu spadkowego będącej jednocześnie górnym ograniczeniem kanału spadkowego, gdzie dziś pojawiła się większa reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBank Kanady tnie stopy o 0,5 p.p. w związku z koronawirusem. CAD traci po decyzji
Następny artykułKurs indyjskiej waluty tonie przez koronawirusa, liczba przypadków rośnie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here