Naga MarketsNajważniejszą publikacją popołudnia bez wątpienia był amerykański raport PKB za pierwszy kwartał tego roku. Konsensus prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberg zakładał wzrost wskaźnika o 2,2% w ujęciu kwartalnym. Rzeczywistość okazała się być jednak nieco gorsza od przewidywań. Jak na gorsze dane z USA reaguje amerykański dolar?


Rzeczywisty Produkt Krajowy Brutto w skali roku w pierwszym kwartale 2018 r. wzrósł o 2,0% zgodnie z ‘trzecim’ szacunkiem Bureau of Economic Analysis. W czwartym kwartale minionego roku amerykańskie PKB wzrosło o 2,9% – czytamy w pierwszym akapicie najnowszego raportu BEA.

Te artykuły również Cię zainteresują
źródło: bea.gov

Ostateczny, trzeci szacunek amerykańskiego PKB okazał się o 0,2 pp. niższy od ostatnich szacunków ze względu na niższy poziom inwestycji prywatnych, obniżkę prognoz wzrostu PCE, a także niższy poziom eksportu. Rośnie natomiast poziom importu do Stanów, ale również i poziom inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Gorzej również na rynku pracy

Poza raportem PKB poznaliśmy również – jak co tydzień – najnowsze wyliczenia initial jobless claims. Raport okazał się być nieco gorszy niż ten sprzed tygodnia – amerykański Departament Pracy odnotował o 7 tysięcy więcej nowych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych niż ostatnim razem. Pod koniec czerwca wskaźnik ten rośnie do poziomu 227 tys.

Reakcja rynku

Jak można podejrzewać – gorsze informacje dotyczące amerykańskiego PKB, wskazujące na pewne spowolnienie w największej gospodarce świata nie zostały ciepło przyjęte przez rynek. Inwestorzy sprzedają dolara wobec euro, które kwadrans po publikacji z godziny 14:30 przetestowało poziom 1,1600: 

EURUSD dzięki TradingView

Znacznie silniejszą reakcję inwestorów można zaobserwować na parze dolara i postrzeganego jako bezpieczna przystań japońskiego jena. USDJPY nurkuje po gorszych wiadomościach na temat amerykańskiego PKB pogłębiając dzisiejsze spadki:

USDJPY dzięki TradingView

Handlujesz na danych makro? Sprawdź prędkość egzekucji w Royal>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here