Naga MarketsPKBJednym z najważniejszych wydarzeń piątkowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za trzeci kwartał br.


Najważniejszy wskaźnik makroekonomiczny

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Dobra sytuacja na krajowym parkiecie skłaniać będzie również podmioty zagraniczne do dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych i wyrażenia chęci zakupu akcji krajowych (co powoduje wzrost popytu na walutę danego państwa). Szybki wzrost gospodarczy przekłada się również na zwiększoną presję inflacyjną obecną w gospodarce. Prowadzi to w konsekwencji do działań zmierzających do niedopuszczenia gospodarki do przegrzania, co może przełożyć się na decyzje dotyczące poziomu obowiązujących stóp procentowych.

Powyżej oczekiwań

Jak wynika z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA), pomimo prognoz zakładających wzrost gospodarczy na poziomie 3,3%, realny Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale 2018 roku o 3,5%. Wzrost ten odzwierciedlał wzrost wydatków konsumpcyjnych, prywatnych inwestycji, wydatków administracji państwowej i samorządowej, wydatków administracji federalnej oraz stacjonarnych inwestycji niemieszkalnych, które zostały częściowo skompensowane ujemnym wkładem z eksportu i mieszkaniowych inwestycji trwałych. Dla przypomnienia warto jednak podkreślić, że w II kw. 2018 r. wzrost gospodarczy plasował się na poziomie 4,2%. Spowolnienie tempa wzrostu realnego PKB w trzecim kwartale odzwierciedlało spadek eksportu i spowolnienie inwestycji trwałych innych niż mieszkaniowe.

Historyczne ujęcie dynamiki amerykańskiego PKB

EURUSD

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, iż zgodnie z jedną z moich wcześniejszych projekcji kurs osunął się dziś w okolice pomarańczowej strefy wsparcia. Biorąc pod uwagę, że poziom ten pozostaje niepokonany od czerwca 2017 roku, i tym razem spodziewać moglibyśmy się w jego okolicy pojawienia większej reakcji popytowej.

Jeżeli jednak tak się nie stanie i wsparcie to zostanie ostatecznie pokonane, wówczas realnym zasięgiem dla dalszych spadków mogłyby okazać się nawet okolice poziomu 1.0860.

Aby zainwestować na parach walutowych z USD, już teraz sprawdź ofertę brokera Naga Markets

Notowania pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPre-Market: Wyniki spółek osłabiają indeksy, w centrum uwagi dane PKB USA
Następny artykułRBA nie chce kryptodolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here