Naga Marketspunktualnie o godzinie 14:30 poznaliśmy najnowsze wyliczenia Bureau of Economic Analysis dotyczące zmiany w poziomie amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto w drugim kwartale minionego roku. Jak na najnowsze dane zareagował dolar?


Najważniejszy wskaźnik makroekonomiczny

Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.Dobra sytuacja na krajowym parkiecie skłaniać będzie również podmioty zagraniczne do dywersyfikacji swoich portfeli inwestycyjnych i wyrażenia chęci zakupu akcji krajowych (co powoduje wzrost popytu na walutę danego państwa). Szybki wzrost gospodarczy przekłada się również na zwiększoną presję inflacyjną obecną w gospodarce. Prowadzi to w konsekwencji do działań zmierzających do niedopuszczenia gospodarki do przegrzania, co może przełożyć się na decyzje dotyczące poziomu obowiązujących stóp procentowych.

Lepiej od prognoz

Z raportu BEA wynika, że PKB Stanów Zjednoczonych w Q2 2017 osiągało dynamikę +3,1%, czyli delikatnie powyżej prognoz ekonomistów sugerujących wzrost o +3,0% kw/kw.

Deflator produktu krajowego brutto (miernik poziomu cen dla całej gospodarki) pokrył się z prognozami analityków na poziomie 1,0%.

Równocześnie Department of Labor opublikował raport, z którego wynika, iż w tygodniu kończącym się 23 września liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych wyniosła 272 tys. co oznacza wzrost o 12 tys. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Sytuację pogorszyła również rewizja poprzedniego odczytu z 259 tys. do 260 tys.

Źródło: www.dol.gov

Spoglądając na notowania GBPUSD zauważymy jednak, że to pozytywny odczyt PKB miał tutaj większy wpływ na notowania dolara amerykańskiego, który w pierwszej chwili po publikacji umacnia się.

GBPUSD M5

Śledź na bieżąco publikację danych makroekonomicznych. Dołącz do Rynków na Żywo portalu Comparic.pl!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKanada oficjalnie uznała opcje binarne za nielegalne
Następny artykułANZ byczo nastawione do USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here