Naga MarketsNFP, praca, comparic, jobO godzinie 14:30 rynki zapoznały się z danymi, które opublikował amerykański DOL oraz FED Chicago. Pierwsze dotyczyły wniosków o zasiłki dla bezrobotnych (jobless claims), drugie natomiast indeksu aktywności gospodarczej.


Claimsy w dół o 8 tysięcy

Jak wynika z raportu DOL (pełna treść pod linkiem), wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 17 września wyniosły 252 tysiące, co oznacza spadek o 8 tysięcy w stosunku do wcześniejszych poziomów 260 tysięcy. Osuwała się również czterotygodniowa średnia ruchoma – o 2 250 do poziomu 258 500.

Źródło: DOL
Źródło: DOL

Jak podaje DOL, nie zauważono żadnych specjalnych czynników, które wpływały na odczyt. Za nami więc 81 tydzień z rzędu, kiedy wartość wskaźnika plasuje się pod poziomem 300 tysięcy – jest to najdłuższa tego typu passa od ponad 45 lat.

Indeks aktywności gospodarczej osuwa się w sierpniu

O tej samej godzinie swoje dane podał również FED z Chicago – mowa tutaj o indeksie aktywności gospodarczej (CFNAI) – pełny raport dostępny pod linkiem. Z dokumentu wynika, że sierpień przyniósł osłabienie wskaźnika do poziomu -0.55 z +0.24 notowanych w lipcu. Wszystkie cztery główne składowe indeksu deprecjonowały, negatywnie odbijając się na ostatecznych wartościach.

Źródło: FED Chicago
Źródło: FED Chicago

Indeks jest średnią ważoną 85 różnych wskaźników aktywności gospodarczej USA, które dzielą się na cztery koszyki:

  • Produkcja i przychody
  • Zatrudnienie
  • Wydatki konsumpcyjne i sektor mieszkaniowy
  • Sprzedaż, zamówienia, zapasy

Wartość zerowa oznacza, że gospodarka się rozwija zgodnie z historycznym trendem, ujemne świadczą o wzroście poniżej średniej, natomiast dodatnie o wzroście powyżej średniej.

USD bez silniejszej reakcji

Na Eurodolarze widzieliśmy 8-pipsowy ruch w górę zaraz po publikacji danych – nie wywołały więc na obserwatorach rynkowych większego wrażenia. Zdecydowanie ciekawe będą z pewnością dane o godzinie 16:00 kiedy poznamy sprzedaż istniejących domów:

EUR/USD M5
EUR/USD M5


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here