Naga MarketsAmerykański organ regulujący rynki finansowe – Securities and Exchange Commission (SEC) – ogłosił w zeszły piątek, że jest w stanie zapłacić nawet 300 tysięcy dolarów każdemu pracownikowi, który zgłosi nieprawidłowe funkcjonowanie lub nieetyczne praktyki swojego przedsiębiorstwa/pracodawcy. Warunkiem jest zatrudnienie na stanowiskach związanych z audytem lub nadzorem zgodności w danej firmie.

Jawne przekupstwo czy chęć przeciwdziałania nadużyciom finansowym?
Jawne przekupstwo czy chęć przeciwdziałania nadużyciom finansowym?

Branża zareagowała na tę wiadomość ogromnym oburzeniem. SEC wysyła bowiem jawną informację: „donieś na własnego szefa, a my zapłacimy Ci 300 tysięcy dolarów!” Sposób może bardzo dziwny, jak się jednak okazuje przynoszący efekty (podobne praktyki stosuje między innymi brytyjskie FCA).

Oficjele SEC nazywają przyszłych i potencjalnych donosicieli „informatorami”. Sean McKessy – dyrektor biura ds. informacji powiedział:

„Osoby, które zajmują się wykonywaniem audytów wewnętrznych, kontrolowaniem zgodności i pełnią funkcje prawne w danych przedsiębiorstwach znajdują się na pierwszej linii frontu w walce z oszustwami i korupcją. Często są w tajemniczeni w nadużycia różnego rodzaju – posiadają więc dostęp do informacji, które mogą zapobiec bezpośrednim oszustwom lub pomóć zatrzymać już trwające. Osoby te mogą liczyć na nagrody pieniężne, jeżeli ich pracodawcy nie będą w stanie przedłożyć mocnych kontrargumentów w odpowiednim czasie”

Jak się jednak okazuje, SEC płaci tylko i wyłącznie za informacje wysokiego kalibru. Takie, w przypadku których wartość potencjalnej grzywny przekracza 1 milion dolarów„Informator” może liczyć na udział w wysokości 10-30% w kwocie, którą zebrał amerykański regulator. SEC ma jednoczesny obowiązek chronienia tożsamości i anonimowości swoich informatorów – nie może podawać żadnych szczegółów, które mogłyby doprowadzić do ich rozpoznania.

Za forexmagnates.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here