Naga MarketsMimo kolejnej fali złych wiadomości z Wenezueli i Iranu, rynek od dwóch tygodni dalej pozostaje w nastroju sprzyjającym spadkom. Nie zmieniła tego wiadomość o zmniejszającej się podaży ropy z kraju Prezydenta Maduro, aż o 189 tysięcy baryłek dziennie na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy. Ciągle pogłębiający się kryzys w Wenezueli powoduje, że przedstawiciele Białego Domu nie widzą sensu nakładania kolejnych sankcji na ten kraj. Jak stwierdził jeden z nich: „najlepszymi sankcjami są prezydent Maduro oraz niewydajność PVDSA”. Dodał jednak, że USA cały czas bardzo dokładnie przygląda się zabiegom Kuby, która próbuje wpływać na wenezuelską politykę.

Pomimo coraz gorszych wyników eksportu ropy z Iranu, należy wspomnieć o kolejnym importerze, który poprosił Stany Zjednoczone o wyłączenie z sankcji. Mowa o największej rafinerii w Turcji – Turpas, która we wrześniu importowała 133 tysiące baryłek dziennie. Dla Turków możliwość handlu ropą z Iranem jest kluczowa, ponieważ w 2017 roku to właśnie z tego kraju zakupiono najwięcej ropy – ponad 40%.

Największy wpływ na kwotowania w ostatnich dniach miał rozczarowujący odczyt odnośnie zapasów w Stanach Zjednoczonych. Liczba ta wzrosła istotnie, po raz czwarty z rzędu.

Zapasy ropy w USA
Rys. 1 Tygodniowa liczba zapasów ropy w USA (niebieski) vs 5 letni range (szary). Źródło: eia.gov

Jednak jak donosi agencja Reuters, na rynku amerykańskim może pojawić się istotny problem. Mimo wysokiej ceny ropy, firmy wydobywcze muszą zmierzyć się z problemem wyższych niż dotychczas kosztów, który wynikają z m.in. problemów na rynku pracy oraz nałożonych ceł i tym samym wyższej ceny importowanej stali.

Inwestuj w ropę naftową na platformie TMS Brokers.

Wykres techniczny ropy

Z perspektywy technicznej, najbliższe dni mogą być kluczowe w kontekście dalszego zachowania cen. Przed nami istotna strefa 67-68 USD za baryłkę, która z jednej strony otwiera szansę na zakończenie korekty, ale i zmianę trendu z szerszej perspektywy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here