Naga Markets



Pomimo tego, iż od aresztowania Konstantina i Ruji Ignatov, twórców piramidy finansowej opartej na pseudo kryptowalucie OneCoin w marcu bieżącego roku minęło już ponad pół roku, przed sądem dla południowego dystryktu Nowy Jork nadal toczą się postępowania wobec osób współuczestniczących w tym oszukańczym projekcie. Jedną z nich jest amerykański prawnik Mark Scott oskarżony o współudział w praniu brudnych pieniędzy oraz oszustwo bankowe.


Scott wyprał środki pochodzące od Ruji Ignatovej

Podczas gdy łupem oszustów działających w ramach OneCoin padło kilka miliardów dolarów, Mark Scott oskarżony jest o wypranie kwoty 400 mln USD (359 mln EUR) za pośrednictwem funduszy typu private equity o nazwie Fenero Funds zarejestrowanych na Wyspach Dziewiczych oraz zdeponowanej na rachunkach w bankach na Kajmanach.

Z rachunków tych przetransferowana została kwota 273 mln EUR na trzy rachunki prowadzone w Bank of Ireland należące do Marka Scotta. Wykonał on następnie przelew środków na rachunek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prowadzonym dla Phoenix Fund Investments, który, według śledczych, należy do jednej z osób bezpośrednio zaangażowanych w OneCoin.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Rachunki Scotta w Bank of Ireland zostały oznaczone jako „wysokiego ryzyka”, przez co był on zobowiązany podać dane inwestorów, od których pochodziły wpłacone tam środki, czego Scott nie uczynił. Zdaniem śledczych pochodzą one od założycielki OneCoin – Ruji Ignatovej. W związku z tym postawiony został mu kolejny zarzut – celowego wprowadzenia banku w błąd na temat pochodzenia środków.

Amerykański prawnik ponadto zarejestrował w Irlandii sześć spółek z Fenero w nazwie, które obecnie zostały rozwiązane, oficjalnie zajmujące się usługami finansowymi oraz telekomunikacją.

Czym był OneCoin?

OneCoin został założony przez Ruję Ignatovę w Bułgarii w 2014 r. Projekt miał swoją siedzibę w Sofii i funkcjonował jako sieć marketingowa (MLM). Członkowie domniemanej piramidy otrzymywali prowizje za przyciąganie innych inwestorów. Ci z kolei musieli kupować specjalne pakiety „kryptowalut”. W ramach sieci działały aż trzy miliony uczestników na całym świecie.

Służby Stanów Zjednoczonych określiły już OneCoina mianem “fałszywej kryptowaluty”. Podobnie kilka krajów, w tym Nowa Zelandia, wydało ostrzeżenia dla członków społeczeństwa przed projektem. W Polsce przez domniemaną piramidą ostrzegało m.in. Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.



tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here