Naga MarketsPodkomisja Kongresu Stanów Zjednoczonych ds. Terroryzmu i Nielegalnego Finansowania omówiła różne metody finansowania terroryzmu, tak wynika z opublikowanego 7 września komunikatu prasowego. W celu monitorowania zagrożeń i sposobów finansowania działań terrorystycznych, rozpatrzono główne sposoby przekazywania funduszy, w tym tradycyjne instytucje finansowe i metody półformalne, a wśród nich kryptowaluty.

Terroryści wolą twardą walutę

Chociaż Al-Kaida, Państwo Islamskie i inne grupy terrorystyczne próbowały zebrać fundusze poprzez kryptowaluty, nie odniosły one jednak wielkiego sukcesu, tak wynika z ustaleń podkomisji.

Yaya Fanusie, dyrektor analityczny Centrum Sankcji i Nielegalnego Finansowania Fundacji Obrony Demokracji (FDD), podkreślił, że większość terrorystów, zwłaszcza tych, którzy służą na “wojnie dżihadu”, żyje obecnie w środowiskach, w których krypto nie działa sprawnie. Oznacza to, że preferowane jest użycie tradycyjnych walut do zakupu towarów.

Fanusie wskazał gotówkę fiat jako najbardziej anonimową metodę finansowania, twierdząc, że jest ona bardzo popularna wśród terrorystów. Chociaż Fanusie stwierdził, że krypto jest “złą formą pieniędzy dla dżihadu”, a ” twarda gotówka jest nadal królem”, przyznał, że “istnieje wiele przykładów terrorystycznych kampanii pozyskiwania funduszy z pomocą cyfrowych walut”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Konieczne śledzenie transakcji kryptowalutowych

Fanusie stwierdził ponadto, że w celu zwalczania potencjalnego udanego wykorzystania kryptowalut przy zbieraniu funduszy amerykańskie organy rządowe odpowiedzialne za dochodzenia w sprawie finansowania terroryzmu powinny stać się bardziej kompetentne w analizowaniu transakcji w tym zakresie.

“Przygotowując się teraz na coraz częstsze korzystanie przez terrorystów z kryptowalut, Stany Zjednoczone mogą ograniczyć możliwość przekształcenia cyfrowych rynków walutowych w schronienie dla nielegalnych finansów” – podsumował swój wywód ekspert.

Ponadto Fanusie zaleca, aby władze skupiły się na drobnych giełdach kryptowalutowych, które handlują alternatywnymi tokenami lub “monetami prywatnymi”, zamiast na dużych giełdach, które w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzmocniły praktyki przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz politykę “know-your-customer (KYC). W Europie już wprowadzono przepisy przeciwdziałające takim praktykom na giełdach kryptowalutowych.

Na początku tego roku gigant w dziedzinie zarządzania ryzykiem, LexisNexis, współpracował z firmą Crypto Exchange Blockbid w celu wprowadzenia rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa na giełdach określanych mianem “Trade with Confidence”, które ma na celu zapobieganie finansowaniu terroryzmu oraz innych nielegalnych działań.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here