Naga Markets
Elon Musk, prezes Tesla Corp.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wezwała Teslę do złożenia wyjaśnień – stwierdza portal Financial Times – w ramach śledztwa w sprawie tweetu Elona Muska, który planuje prywatyzację producenta samochodów elektrycznych i „ściągnięcie” go z giełdy.


Inwestorzy oskarżają Muska o manipulowanie ceną akcji

Sprawa dotyczy wpisu na Twitterze z 7 sierpnia, w którym dyrektor generalny powiedział, że rozważa wycofanie firmy z rynku publicznego i “zabezpieczył” środki na ten cel. Kurs akcji Tesli wzrósł następnie aż o 10 procent.Od tego czasu akcje oddały większość tych zysków, ale co najmniej dwa pozwy zbiorowe zostały wniesione przeciwko przedsiębiorstwu, w związku z rzekomą próbą zawyżania cen akcji oraz wprowadzaniu w błąd potencjalnych nabywców akcji.

SEC stwierdziła, że spółki mogą ogłaszać istotne informacje na portalach społecznościowych, ale nie mogą wprowadzać inwestorów w błąd. Jeżeli śledczy stwierdzą, że tweet Muska przecenił charakter finansowania, mogłoby to stanowić podstawę sprawy dotyczącej manipulacji na rynku.

“Z punktu widzenia SEC intencje Elona Muska nie mają znaczenia”, powiedział Bob Pozen, który wcześniej pracował jako zastępca głównego radcy prawnego w SEC oraz jako przewodniczący jej komitetu doradczego ds. sprawozdawczości finansowej. “Ale nie możemy pozwolić, aby ktoś stwierdzał, że sfinansuje ściągnięcie spółki z giełdy, a następnie się z tego wycofuje”.

Szejkowie mają pomóc Tesli

Od czasu swojego pierwotnego tweetera Musk próbował uzasadnić swoją nieoczekiwaną propozycję, mówiąc, że państwowy fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej wielokrotnie wyrażał zainteresowanie finansowaniem transakcji prywatyzacji Tesli. Powiedział w tym tygodniu, że ustawił się w kolejce do doradców finansowych i prawnych, aby zasygnalizować, że jego wysiłki są poważne.

Musk przyznał, że współpracuje z Silver Lake, firmą private equity Goldman Sachs, bankiem inwestycyjnym oraz kancelariami prawnymi Wachtell, Lipton, Rosen & Katz oraz Munger, Tolles & Olson. Zarząd Tesli podjął również kroki w celu zaradzenia skutkom wpisu swojego dyrektora na Twitterze. W tym tygodniu utworzył specjalną komisję złożoną z trzech niezależnych dyrektorów, której zadaniem była ocena propozycji Muska lub konkurencyjnego oferenta. Dyrektorzy stwierdzili, że nie otrzymali jeszcze żadnego takiego porozumienia ani nie doszli do wniosku, że jest ono “celowe i wykonalne”.

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułStrategia EMA10/20 – short na GBPNZD
Następny artykułCommerzbank: kluczowe opory EUR/USD
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here