Naga MarketsHugh Jackman, odtwórca tytułowego Wolverine’a w filmie na podstawie komiksów Marvela

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (z ang. SEC) będąca amerykańskim odpowiednikiem polskiego KNFu, wystosowała dziesiątki wezwań i wniosków o udzieleni informacji skierowanych do firm związanych z rynkiem kryptowalut, podał portal Wall Street Journal w środę.


ICO to nie IPO, czy jest jednak instrumentem finansowym?

Najnowsze dochodzenie regulatora z USA znaczą zwiększa presję ciążącą na wartym wiele miliardów dolarów rynku umożliwiającym finansowanie projektów biznesowych poprzez emisję nowych toenów kryptograficznych. Wynika jednak z serii ostrzeżeń ze strony amerykańskiego organu nadzorczego ds. papierów wartościowych, sugerujących, że wiele ofert sprzedaży kryptowalut lub ICO może stanowić naruszenie przepisów dotyczących instrumentów finansowych.

Sprawdź również: Czym jest IPO? Czym jest ICO? Podobieństwa i różnice

Fala wezwań sądowych zawiera żądania udostępnienia informacji o strukturze sprzedaży i przedsprzedaży ICO. Jak podaje WSJ, rzecznik prasowy SEC odmówił komentarza. Debiuty kryptowalutowe w odróżnieniu od IPO nie są obarczone tymi samymi rygorystycznymi zasadami emisyjnymi, w efekcie czego często brakuje nad nimi odpowiedniego nadzoru oraz audytu, który mógłby być dla inwestora drogowskazem dotyczącym bezpieczeństwa środków.

“Wielu promotorów ICO i kryptowalut nie przestrzega naszych przepisów dotyczących papierów wartościowych”, powiedział przewodniczący SEC Jay Clayton na początku tego roku. W innym przemówieniu stwierdził, że poinstruował swój personel, aby “był w gotowości jeżeli chodzi o ICO, które mogą być sprzeczne z duchem” amerykańskiego prawa. Ostrzeżenia nie były jednak w stanie zastopować kwitnącego rynku cyfrowych tokenów – ICO w 2018 zgromadziły już 1,66 miliarda USD i w tym tempie bardzo szybko pokonają zeszłoroczny rekord w wysokości 6,5 miliarda USA.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

„Wilk z Wall Street na sterydach”

Zdaniem dawnego komisarza SEC ds. bezpieczeństwa, Dana Gallaghera, który zasiada obecnie w zarządzie firmy Symbiont, nieregulowany rynek ICO to prawdziwy Dziki Zachód. W trakcie konferencji SEC z zeszłego tygodnia został przyrównany do „Wilka z Wall Street na sterydach”.

Wiele ICO odbywa się poza ramami regulacyjnymi zaprojektowanymi w celu ochrony inwestorów. Zamieszanie wokół zeszłorocznej bańki kryptowalutowej doprowadziło do wielu emisji ICO wspierających startupy w fazie koncepcyjnej

Robert Cohen, szef departamentu ds. cyberprzestępczości w SEC, powiedział, że co najmniej kilkanaście firm wstrzymało swoje oferty ICO w ostatnim czasie kiedy Komisja skierowała do nich zapytania o posiadane licencje.

Według tegorocznych badań przeprowadzonych przez serwis Bitcoin.com, prawie 50% zeszłorocznych ICO jest już martwych. Co więcej, ponad 10% środków finansowych zgromadzonych w ramach initial coin offering zostało wykradzionych lub przepadło w związku z atakami hackerskimi.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here