Naga MarketsAmerykański dolar traci dziś względem większości walutPo silnych ruchach z piątku, kiedy to dolar mocno zyskiwał na fali niepewności wokół amerykańskiego rynku długu, a także domykania pozycji na koniec miesiąca, w poniedziałek inwestorzy łapią oddech. Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA spadają w okolice 1,40 proc., co pozwala na odreagowanie ryzykownych aktywów.

Amerykański dolar osłabia się względem innych walut

Dolar traci względem większości walut, zyskując tylko wobec franka, korony szwedzkiej, oraz euro (w grupie G-10). Słabość wspólnej waluty to wynik pojawiających się doniesień o przywracaniu lokalnych restrykcji w niektórych państwach UE – dzisiaj agencje piszą o obostrzeniach w miastach na północy Włoch – co tłumi wcześniejsze spekulacje związane z prezentacją w najbliższych tygodniach programów odmrażania gospodarek. Niemcy przedłużyły do 17 marca ograniczenia w transporcie i restrykcje dla przekraczających granice państwa. Jednocześnie agencje cytują wypowiedzi członków Europejskiego Banku Centralnego (Lagarde, Visco), którzy pozostają adwokatami utrzymania luźnej, akomodacyjnej polityki. Ostateczne odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro wypadły w lutym nieco lepiej, ale przekłada się to zbytnio na sentyment.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najmocniejsze są dzisiaj waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż jest to skromne odreagowanie ruchu z końca ubiegłego tygodnia. Wsparciem dla dolara australijskiego była większa aktywność RBA na dzisiejszej aukcji obligacji. Z drugiej strony uwagę zwracają doniesienia o 7-dniowym lockdownie dla stanu Auckland w Nowej Zelandii, czy też kolejne rozczarowania danymi PMI z Chin. Wskaźniki pozostały wprawdzie w lutym ponad poziomem 50 pkt., ale w przypadku przemysłu do złamania tej bariery wiele już nie trzeba. Gorsze dane nie rzutują jednak nadmiernie na kurs juana, który pozostaje stabilny po osłabieniu w zeszłym tygodniu. Jeżeli już o Chinach mowa to warto wspomnieć o coraz trudniejszych relacjach amerykańsko-chińskich. Administracja Bidena zaczyna sięgać po rozwiązania przygotowywane jeszcze przez Trumpa, a które mogą uderzyć w chińskie koncerny technologiczne.

W centrum zainteresowania może znaleźć się dzisiaj brytyjski funt ze względu na polityczne spory wokół planów budżetowych. Kanclerz Sunak poważnie rozważa podwyżkę podatków, która miałaby na celu zmniejszyć gigantyczną nierównowagę narosłą w pandemii (43 mld GBP), co jednak napotyka na mocny sprzeciw w części Partii Konserwatywnej, który może ostatecznie doprowadzić do politycznego kryzysu. GBPUSD pozostaje dzisiaj stabilny po wcześniejszej przecenie, próba testowania bariery 1,40 okazała się nieudana.

Poniedziałek to dzień z przemysłowymi odczytami PMI w Europie i ISM w USA. Uwagę przykują też wystąpienia członków FED (Williams, Brainard, Bostic, Mester, Kashkari).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator gpw | ropa brent notowania | mercator giełda | kurs ropy | kursy kryptowalut prognozy |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here