Naga MarketsAmerykański dolar ponownie zyskuje uznanie inwestorów?W marcu 2020 r. rozpoczął się trend, w ramach którego dolar amerykański szeroko zdawał się tracić na wartości względem głównych walut świata. To właśnie pandemiczny wstrząs na rynkach finansowych mógł doprowadzić do pozbywania się USD i zwrotu we wcześniejszym trendzie umacniającym amerykańską walutę.

Amerykański dolar umacnia się

Mija rok od tamtych wydarzeń, gdy np. euro kosztowało 1,07 USD, a funt niecałe 1,15 USD. Wydaje się jednak, że to tzw. waluty surowcowe zyskały najwięcej w ciągu roku do USD. Taki trend mogły wywoływać nadzieje na ożywienie gospodarcze oraz odbudowywanie popytu na surowce przemysłowe i ropę naftową. W rok kurs pary AUD/USD wzrósł o ponad 33 proc., NZD/USD o niecałe 26 proc., a z kolei notowania funta brytyjskiego wobec USD podniosły się o prawie 20 proc. Przez ten nietypowy rok wydaje się że inwestorzy tak bardzo odwrócili się od dolara amerykańskiego, że pozycjonowanie na kontrakcie terminowym spadło do najniższego poziomu od przynajmniej dekady – wynika z danych komisji CFTC i raportu COT.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozycje długie netto na futures na indeks USD jeszcze w lutym wynosiły ponad -13000 kontraktów wśród grupy inwestorów niekomercyjnych, co było jeszcze niższą wartością niż ostatni lokalny rekord równy -12947 kontraktów z końca roku 2012. W przypadku tak skrajnego nastawienia rynku można było się zastanawiać nad tym, czy rynek jest zbyt radykalnie spozycjonowany na osłabienie USD. Wtedy też, na początku 2021 r. wydawało się, że pierwszy kwartał może przynieść większą korektę i umocnienie USD.

Przez pryzmat kursu EUR/USD z okolic 1,23-1,24 notowania mogły się cofnąć do 1,16-1,17, co wciąż może mieć miejsce. Zwłaszcza że według ostatnich danych CFTC inwestorzy niekomercyjni mają więcej otwartych pozycji na wzrost niż na spadek wartości USD. Wg stanu z 16 marca br. liczba pozycji długich netto w USD osiągnęła wartość prawie 6000 kontraktów. Oznaczać to może, że po raz pierwszy od maja 2020 r. inwestorzy już tak bardzo nie zakładają spadku wartości USD, co może potwierdzać tezę o korekcyjnym umocnieniu USD w tym kwartale.

Skąd takie wnioski? Otóż na pozycje długie netto składają się pozycje długie i pozycje krótkie, a ich różnica to pozycje długie netto. Przyglądając się szczegółowo raportowi COT, można wywnioskować, że to pozycje krótkie spadły szybciej z 32646 do 20738 kontraktów niż wzrosły długie z 23759 do 26575 kontraktów. Stąd też wydaje się, że obecne umocnienie USD może bardziej pochodzić z zamykania pozycji krótkich niż nowej fali inwestycji w dolara amerykańskiego. Wydaje się, że następuje dalsze ochłodzenie rynku, a następnie trend osłabiający USD może się jeszcze pojawić po korekcie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw gpw | kurs jsw | ceny ropy wti | notowanie lotos | blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here