Naga MarketsAmerykański dolar i ropa naftowa drożeją. Akcje i obligacje taniejąNa rynkach obserwujemy krajobraz po wystąpieniu przewodniczącego Fed oraz po decyzji OPEC. Były to wydarzenia kluczowe dla rynków finansowych. Tego samego kalibru może być nadchodzący odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy.

Amerykański dolar zyskuje na globalnym rynku walutowym, indeksy giełdowe w dół

Zarówno kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych, jak i indeksy giełdowe w Europie notowane są na czerwono po czwartkowym wystąpieniu Jerome’a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Europejskie indeksy zdają się tracić w piątek. Niemiecki DAX 30 we Frankfurcie spada o ponad 1 proc. Wydaje się, że wszystko to w związku z obawami o wzrost rentowności obligacji i presję inflacyjną, która pojawia się w USA i na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jerome Powell powiedział w czwartek, że stanowisko banku centralnego jest odpowiednie pomimo niedawnej wyprzedaży obligacji, a ponowne otwarcie gospodarki może tymczasowo pobudzić inflację. Inwestorzy oczekiwali, że szef Fed zasygnalizuje gotowość do zwiększenia zakupów długoterminowych obligacji, aby utrzymać rynkowe stopy procentowe na niskim poziomie. Na rynku mówiło się coraz więcej o możliwym zasygnalizowaniu wznowienia operacji twist. Nic takiego jednak się zdarzyło, co może powodować dalszą panikę wśród inwestorów.

Można podsumować, że rynek oczekuje od Fed cały czas stymulacji i ratunku w każdej sytuacji. Może mieć to również związek z tym, że amerykańskie przedsiębiorstwa są mocno zlewarowane kredytem i obligacjami, więc wzrost oprocentowania nie jest dobry dla ich biznesu. Tymczasem Fed może uważać, że skoro idzie poprawa w gospodarce, to firmy lepiej lub gorzej poradzą sobie ze wzrostem odsetek. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wraz ze spadkami na rynku obligacji i akcji rośnie pozycja gotówkowa inwestorów, a to z kolei może oznaczać poszukiwanie przez nich dalszych okazji inwestycyjnych, ponieważ gotówki trzymać się nie opłaca.

Ropa. Cięcia w produkcji, podwyżki cen

Inaczej wygląda sytuacja na rynku ropy naftowej. Tutaj ceny w piątek zdają się rosnąć dalej, przedłużając zwyżkę już na trzecią sesję. Mogła się do tego przyczynić decyzja OPEC+ o utrzymaniu aktualnych poziomów produkcyjnych również w kwietniu, przy czym Arabia Saudyjska przedłużyła jednostronne ograniczenie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie na czas nieokreślony. Tylko Rosja i Kazachstan otrzymały odpowiednio 130 tys. baryłek dziennie i 20 tys. baryłek dziennie podwyżki produkcji – podał S&P Global Platts. Rynek oczekiwał wzrostu produkcji o 500 tys. baryłek dziennie, co mogło także przyczynić się do podwyżek cen ropy naftowej na światowych rynkach. Cena baryłki WTI sięgnęła już prawie 65 USD.

Które waluty tracą na rzecz dolara?

Na rynku walutowym możemy obserwować umocnienie dolara amerykańskiego. Może być to spowodowane głównie tym, że oprocentowanie długu USA rośnie szybciej niż innych krajów świata, co przekłada się na wzrost spreadów na rynku obligacji. To może przyciągać kapitał zagraniczny od USA, co z kolei powodować może sprzedaż euro, jenów czy franków na rzecz USD. Stąd też rynek walutowy, obok rynku akcji i obligacji, także stał się zależny od kolejnych działań Fed.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kur dolara | akcje mercator medical | s&p500 | sp 500 | usd pln prognoza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here