Naga MarketsUrząd Skarbowy Stanów Zjednoczonych (IRS) rozpoczął współpracę z organami odpowiedzialnymi za ściągalność podatków w czterech innych krajach. Wspólnie tworzą międzynarodową grupę zadaniową, która ma zająć się walką z przestępstwami na rynku kryptowalut.


Nowa koalicja, zwana “The Joint Chiefs of Global Tax Enforcement” lub w skrócie “J5”, łączy organy ścigania z pięciu krajów. Oprócz USA należą do niej: Australia, Kanada, Holandia i Wielka Brytania.W ramach J5 urzędy będą współpracowały w zakresie działań wywiadowczych i dochodzeń kryminalnych “w celu zmniejszenia rosnącego zagrożenia dla administracji podatkowych ze strony kryptowalut i cyberprzestępczości”, jak również w celu zwalczania przestępczości podatkowej i praniu pieniędzy.

Według IRS decyzja o utworzeniu J5 była odpowiedzią na apel międzyrządowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), aby państwa zintensyfikowały swoje działania przeciwko przestępstwom podatkowym.

Don Fort, szef oddziału Dochodzeń Kryminalnych z IRS, który będzie działał w imieniu IRS w ramach J5, powiedział Forbes, że wielostronny wysiłek “może wywrzeć presję na globalną społeczność kryminalną”, co nie udawało się dotychczas osiągnąć działając w sposób rozproszony.

Walka z praniem pieniędzy

W lutym tego roku IRS stworzyło zespół składający się z 10 śledczych, w celu walki z przestępcami wykorzystującymi kryptowaluty do dokonywania przestępstw. Urząd brał również udział we wspólnych działaniach z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) i FBI w sprawach karnych związanych z cyfrowymi walutami, w tym w kwestii aktu oskarżenia przeciwko witrynie aukcyjnej Backpage.com. Portal został oskarżony o wypranie pół miliarda dolarów, częściowo za pośrednictwem monet opartych na blockchainie.

IRS od dawna ściga przestępstwa kryptowalutowe, wykorzystując do tego takie narzędzia wywiadowcze takie jak choćby Chainalysis.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here