Naga MarketsJerome Powell, przewodniczący FED
Jerome Powell, prezes FED

W minionym tygodniu poznaliśmy kilka decyzji monetarnych. Jedną z najistotniejszych podjęła amerykańska Rezerwa Federalna (FED), która zgodnie z oczekiwaniami głosowała niemal jednogłośnie za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Mimo to, wydźwięk samego oświadczenia oraz późniejsza konferencja prasowa skutecznie osłabiły dolara amerykańskiego.


Obniżka stóp już w lipcu br.

Informacje pozyskane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku (FOMC) w maju wskazują, że rynek pracy pozostaje silny, a aktywność gospodarcza rośnie w umiarkowanym tempie. Wzrost liczby miejsc pracy był w ostatnich miesiącach stabilny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na historycznie niskich poziomach. Za obniżeniem stóp procentowych o 25 punktów bazowych głosował jedynie etatowy gołąb banku centralnego, James Bullard.

Istotne w przypadku tej publikacji były bez wątpienia zaktualizowane projekcje kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (dot plot). Mediana kropek w 2019 roku pozostaje niezmienna, jednak niemal połowa uprawnionych do głosowania prognozuje obniżkę stóp. Mediana dla 2020 spada natomiast do 2,1% w stosunku do 2,6%.

Przedstawiciele dużych banków inwestycyjnych niemal jednogłośnie spodziewają się natomiast, że już w lipcu br. FOMC podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych. Miałaby to być pierwsza z serii nawet aż 4 decyzji dot. luzowania polityki monetarnej.

Rynki rosną najszybciej od 2011 roku

Tak znaczny wzrost oczekiwań obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie przyczynił się do spadku wartości dolara amerykańskiego a co za tym idzie, wzrostu cen złota, ropy oraz akcji. Średni zwrot z inwestycji w akcje, obligacje, ropę naftową i złoto wyniósł w ubiegłym tygodniu około 4%, co jest najlepszym rezultatem od 2011 roku.

Inwestorzy zauważyli rezygnację Rezerwy Federalnej z “cierpliwości” i jej gotowość do działania. Steve Chiavarone, zarządzający portfelem w Federated Investors przyznał nawet, że działania Fed zmniejszyły szansę na recesję.

Na razie jest to dobrodziejstwo dla portfeli wzorowanych na klasycznej alokacji obligacji 60/40. Pierwszy kwartał był najlepszym okresem dla tego typu strategii od prawie dekady, a teraz wygląda na to, że zyski te mogą jeszcze wzrosnąć pod koniec drugiego kwartału.

Lindsey Bell, strateg inwestycyjny w CFRA, zaleca swoim klientom zwiększenie ekspozycji na złoto poprzez fundusze giełdowe, takie jak SPDR Gold o wartości 33 mld USD lub iShares Gold Trust o wartości 12,5 mld USD.

Cena złota powyżej 1400 USD

Spoglądając na notowania złota zauważymy, że wskutek ubiegłotygodniowych wzrostów, rynek pokonał niezwykle istotny opór w rejonie 1358 dolarów i przekroczył barierę 1400 USD.

Do handlu na rynku złota proponuję sprawdzić ofertę brokera NagaMarkets

Cena złota powyżej 1400 USD
Cena złota powyżej 1400 USD

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin Sync Trading. Kopiuj pozycje doświadczonych traderów na 17 kryptowalutach
Następny artykułKurs euro nisko na wakacje. A ile kosztuje dolar, funt i frank pod koniec czerwca? Sprawdź kursy walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here