Naga MarketsDonald Trump najprawdopodobniej wygra reelekcję, ale niezależnie od wyniku wyścigu prezydenckiego, Stany Zjednoczone mogą zostać rozbite na więcej niż jeden kraj, gdy zamieszki i niezgoda opanują amerykański elektorat, ostrzegł w poniedziałek inwestor Jeffrey Gundlach. Indeks dolara (DXY) silnie spada we wtorek rano niwelując wzrosty z początku tygodnia.

  • „Nowa normalność” to m.in. wzrost PKB o 2-2,5%, stabilna inflacja i bardzo niska zmienność rynku
  • W poniedziałek indeks strachu VIX wynosił blisko 37, znacznie powyżej długoterminowej średniej blisko 19
  • Wraz z osłabieniem dolara, złoto oraz długoterminowe obligacje skarbowe zapewnią dobre zabezpieczenie
  • Rynki wschodzące – zwłaszcza Indie – są obecnie lepszym miejscem do lokowania pieniędzy niż Stany Zjednoczone czy Europa

Czy Amerykanie mogą stracić wiarę w demokrację?

Jeffrey Gundlach

Amerykańska gospodarka jest już w strzępach, a jeśli Waszyngton nie dostarczy dużego pakietu stymulacyjnego, będzie to  prawdziwa katastrofa – podkreślił Gundlach.

Przemawiając w transmisji internetowej zorganizowanej przez Rosenberg Research, Gundlach powiedział, że ma „znacznie mniejsze przekonanie” co do wygranej Trumpa niż w 2016 roku, kiedy był jedną z nielicznych osób, które prognozowały długoterminową kadencję obecnego prezydenta.

Kiedy używasz tak tępych instrumentów, jak „spray na pieniądze”, skutki dla gospodarki będą dość nierówne. Jest dużo skutków ubocznych i należy oczekiwać wstrząsów wtórnych – dodał.

Ludzie są mocno przywiązani do koncepcji demokracji, a mimo to Chiny osiągnęły ogromny wzrost i znacznie lepszą infrastrukturę w czasach totalitaryzmu. Co robimy, gdy nasze wyniki gospodarcze są gorsze? Czy to możliwe, żebyśmy mogli to zmienić? Tak to możliwe. Myślę, że w ciągu najbliższych sześciu lat zobaczymy istotne zmiany – powiedział inwestor.

W jego ocenie zmiany mogą obejmować nawet zakłócenie przez USA działań więcej niż jednego kraju.

Jesteśmy na dobrej drodze do oderwania się od paradygmatu, w którym byliśmy przez ostatnie dziesięć lat – zauważył.

W jego ocenie „nowa normalność” to m.in. wzrost PKB o 2-2,5%, stabilna inflacja i bardzo niska zmienność rynku.

Rok 2017 był rekordowo spokojnym czasem na giełdach. Mówiono wtedy, że VIX nie przekroczy ponownie poziomu 15. Jednak od tamtego czasu struktura rynku się zmieniła – podkreślił.

VIX, czyli potocznie nazywany indeks strachu, mierzy oczekiwaną zmienność indeksu S&P 500 w nadchodzącym 30-dniowym okresie. Pod koniec poniedziałku wynosił blisko 37, znacznie powyżej długoterminowej średniej blisko 19.

Myślę, że przeniesiemy się w obszar wysoce nieprzewidywalny – dodał inwestor.

Jego zdaniem, rosnąca do nieba inflacja jest tak samo prawdopodobna jak dezinflacja czy wręcz deflacja.

Nie lubię długoterminowych obligacji skarbowych, ale nadal uważam, że powinieneś być właścicielem niektórych z nich, a w warunkach deflacji chciałbyś, aby Twój portfel miał właśnie takie zabezpieczenie – powiedział.

Co więcej, wraz z osłabieniem dolara, w jego ocenie złoto również zapewni dobre zabezpieczenie. Dodatkowo po okresie dobrych wyników amerykańskich akcji w ciągu ostatniej dekady, rynki wschodzące – zwłaszcza Indie – są lepszym miejscem do lokowania pieniędzy niż Stany Zjednoczone czy Europa, które Gundlach nazwał miejscami o „złej demografii, niezbyt dobrym zarządzaniu i podatnymi na szereg ryzyk typu Brexit”.

Plus500

Dolar traci we wtorek po obiecującym początku tygodnia

Notowania indeksu dolara (DXY) wzrosły w poniedziałek powyżej poziomu 94 zbliżając się do wrześniowych maksimów. Jednak dzisiejsza sesja nie pozostawiła złudzeń po stronie kupujących przynosząc spadek o ponad -0,30% w godzinach porannych. Tym samym indeks ponownie znalazł się poniżej poziomu 94 niedaleko piątkowych minimów. Niewątpliwie kluczowe dla dalszych notowań będą nocne wyniki wyborów prezydenckich w USA.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here