Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja wstępnego wyniku dynamiki Produktu Krajowego w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za pierwszy kwartał 2020 r.
- Kryzys koronawirusowy uderza w amerykańską gospodarkę
- PKB USA skurczyło się w I kw. 2020 aż o 4,8%
- Amerykańska gospodarka kurczy się najszybciej od 2009 r.
- Kurs dolara reaguje na fatalne dane z USA
Gospodarka USA kurczy się najszybciej od 2009 r.
Amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych we wstępnych danych podało, że mimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających spadek PKB o -4,0%, finalnie odnotowano spadek aż o 4,8% co jest najgorszym rezultatem od 2009 roku.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Spadek PKB w pierwszym kwartale wynikał po części z reakcji na rozprzestrzenianie się COVID-19, ponieważ w marcu rządy wydały polecenia “stay-at-home”. Doprowadziło to do gwałtownych zmian w popycie, ponieważ przedsiębiorstwa i szkoły przestawiły się na pracę zdalną lub odwołały operacje, a konsumenci odwołali, ograniczyli lub przekierowali swoje wydatki. Pełnych skutków gospodarczych pandemii COVID-19 nie da się określić ilościowo w szacunkach PKB za pierwszy kwartał 2020 r., ponieważ skutki te są na ogół osadzone w danych źródłowych i nie można ich zidentyfikować oddzielnie – czytamy w raporcie.
Jak reaguje kurs dolara (USD)?
Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Opublikowane dziś, fatalne dane za pierwszy kwartał przyczyniły się więc do pojawienia się reakcji podażowej na notowaniach dolara amerykańskiego.
Na wykresie USDCHF zauważymy, że tuż przed publikacją rynek dotarł w okolice lokalnego oporu, gdzie pojawiła się reakcja podażowa.

Na interwale 4-godzinowym zauważymy, że rynek testuje obecnie również dolne ograniczenie wcześniejszego kanału wzrostowego. Gdyby zatem doszło do trwałego odrzucenie tego oporu, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet dalszej deprecjacji USD.
Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do analizy technicznej

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.