Naga MarketsŚrodowa sesja na Wall Street zamykała się na półrocznych minimach w związku z paniczną wyprzedażą akcji przez inwestorów, którzy niepokoją się o bezpieczeństwo globalnej gospodarki oraz problemy polityczne pojawiające się w różnych częściach świata. W momencie gdy Dow Jones i S&P 500 wymazują pół roku tegorocznych zysków indeks zmienności VIX, zwany również indeksem strachu, zamyka się na najwyższych poziomach od lutego.

vix cboe (1)
VIX co prawda testował wyższe poziomy, jednak środowe zamknięcie miało miejsce na pułapie najwyższym od lutego

Spadki na całej długości giełdy w USA

Na barkach inwestorów spoczęła cała seria trudnych w przetrawieniu informacji, w tym rozczarowujące raporty o dochodach amerykańskich spółek, niepewność co do Brexitu i porozumienia Włoch z UE w sprawie rocznego budżetu, zbliżające się wybory do Kongresu w USA oraz presja na Arabię Saudyjską w związku z zabiciem dziennikarza.

“Wygląda na to, że panika i strach są większe, ponieważ sprzedaż jest nadal w grze”, powiedział Chris Zaccarelli, dyrektor ds. inwestycji w Independent Advisor Alliance w Charlotte w Północnej Karolinie. Dolar amerykański gwałtownie wzrósł w stosunku do euro do poziomu najsilniejszego od sierpnia, po tym jak dane PMI pokazały, że wzrost gospodarczy w strefie euro zmniejszał się szybciej niż oczekiwano z powodu malejących zamówień, w trakcie sesji azjatyckiej oddał jednak część zysków.

Ceny długu amerykańskiego Skarbu Państwa wzrosły, ponieważ inwestorzy obawiali się niestabilnych akcji, a referencyjne stopy zwrotu z 10-letnich obligacji skarbowych spadły do trzytygodniowego niskiego poziomu. “To duży, globalny trade typu risk-off”, powiedział Paul Zemsky, dyrektor ds. inwestycji w Voya Investment Management w Nowym Jorku. “Mieliśmy kilka zawirowań – wyższe stopy procentowe wpływające na rynek mieszkań, taryfy powodujące wzrost kosztów produkcji dla wytwórców, co sprawia, że zyski nie wyglądają już tak zachęcająco…, ale to nie oznacza, że cała gospodarka się przewraca”.

SPX 25.10.2018
Źródło: Tradingview.com

Dow Jones Industrial Average spadł o 608,01 punktów, czyli 2,41 procent do 24 583,42 punktów, S&P 500 stracił 84,59 punktów, czyli 3,09 procent do 2 656,1 punktów, a Nasdaq Composite spadł o 329,14 punktów, czyli 4,43 procent do 7 108,40 punktów.

DJIA 25.10.2018
Źródłło: Tradingview.com

Amerykańskie niedźwiedzie atakują również Azję

Negatywny wpływ na nastroje inwestorów wywarł również raport Rezerwy Federalnej nazwany potocznie Beżową Książką (Beige Book) na temat warunków gospodarczych, w którym wskazano, że amerykańskie fabryki podnoszą ceny ze względu na taryfy celne, podczas gdy inflacja w większości części kraju wydawała się niewielka lub umiarkowana.

Wyprzedaż amerykańska przelała się również na rynek azjatycki. Wskaźniki giełdowe na Dalekim Wschodzie notowały wyraźne osunięcia, co zepchnęło indeks MSCI Azja-Pacyfik głębiej w stronę rynku niedźwiedzia. Japoński indeks Topix zamknął się na najniższym od ponad roku poziomie. W tym samym czasie znacznie rozszerza się spread awersji do ryzyka, a akcje azjatyckie notują najgorszy miesiąc od ponad sześciu lat.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here